Ponad 400 uczniów ewakuowanych z liceum w Suwałkach. Na posesji obok znaleziono niewybuchy

Polska
Ponad 400 uczniów ewakuowanych z liceum w Suwałkach. Na posesji obok znaleziono niewybuchy
Polsat News/Zdj. ilustracyjne

Ponad 400 uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach (Podlaskie) zostało w środę ewakuowanych po tym jak na sąsiedniej posesji robotnicy znaleźli skład amunicji z okresu II wojny światowej. Saperzy zabezpieczyli tam 60 granatów przeciwpancernych i 96 zapalników.

W środę rano na działce tuż obok budynku liceum operator koparki natknął się na - prawdopodobnie - radzieckie granaty ręczne, które znajdowały się w tzw. koszulkach odłamkowych. Plac budowy zabezpieczyli strażacy.

 

Na miejsce przyjechał patrol saperski z Giżycka, który znalazł 60 granatów przeciwpancernych oraz 96 zapalników. Wśród granatów były trzy ich rodzaje: S-1, RG-42 oraz RDG - 33.

 

Jak poinformował Grzegorz Gorlo z suwalskiej policji, z powodu dużej liczby niewybuchów do Suwałk został wezwana druga jednostka saperska do ich transportu.

 

- Saperzy sprawdzili teren do głębokości około pięćdziesięciu centymetrów w głąb. Teren został oczyszczony i młodzież może jutro przyjść do szkoły - powiedział Gorlo.

 

Dyrektorka liceum Dorota Jabłońska powiedziała, że po znalezieniu niewybuchów uczniowie zostali ewakuowani i poszli do domu. - Uznałam, że dzisiaj zajęcia już się nie odbędą - wyjaśniła. Dodała, że w szkole było 400 jej uczniów, a oprócz nich, w sali gimnastycznej, ok. 50 uczestników zawodów koszykówki z innych szkół.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie