Polacy "nie chcą zaglądać do kieszeni sąsiadów". Ale domagają się ujawnienia majątków osób publicznych

Polska
Polacy "nie chcą zaglądać do kieszeni sąsiadów". Ale domagają się ujawnienia majątków osób publicznych
Pixabay.com/stevepb

"Nie" dla sprawdzania majątku i zarobków przez sąsiadów i znajomych, "tak" - w przypadku osób pełniących funkcje publiczne w Polsce - takie postawy Polaków wobec kwestii jawności dochodów i majątku pokazuje sondaż przeprowadzony przez ogólnopolski panel badawczy "Ariadna".

"Badanie pokazuje, że wbrew obiegowym opiniom, większość Polaków wcale nie chce »zaglądać do kieszeni« sąsiadów. Wyniki pokazują również, że Polacy chętniej domagają się ujawnienia majątków osób publicznych, często traktowanych jako »obcych« niż osób z najbliższego otoczenia, czyli »swoich«" - komentują wyniki sondażu jego autorzy.

 

Przeciwko dokładnemu sprawdzaniu majątku i zarobków - zarówno swoich sąsiadów i znajomych, jak i umożliwieniu im sprawdzenia sytuacji materialnej i dochodowej u badanego - opowiedziało się 65 proc. ankietowanych. Za takimi możliwościami jest natomiast 19 proc. osób biorących udział w sondażu, a 16 proc. nie ma zdania.

 

Jednak 57 proc. badanych opowiedziało się za ujawnianiem majątku przez wszystkich urzędników, pracowników administracyjnych w urzędach oraz osoby pełniące funkcje publiczne. Przeciw temu rozwiązaniu jest 23 proc.

 

Wyborcy wszystkich ugrupowań niemal zgodni


Sondaż sprawdzał również postawy Polaków wobec tych kwestii w zależności od poparcia dla poszczególnych partii zasiadających w parlamencie. Co ciekawe, nie ma tu bardzo dużych różnic, a w kwestii ujawniania majątku i dochodów "zwykłych ludzi" badani zadeklarowali - jak to ujęli autorzy sondażu - "wyjątkową zgodność".

 

Przeciwników ujawniania swoich majątków jest 73 proc. wśród sympatyków PiS, tyle samo - Kukiz’15, 70 proc. - PO i 78 proc. - Nowoczesnej.

 

Niewielkie różnice zaobserwowano natomiast w podejściu do ujawniania majątków osób pełniących funkcje publiczne, urzędników i pracowników administracyjnych urzędów. Za zaglądaniem do ich kieszeni jest stosunkowo najwięcej zwolenników PiS (62 proc.) i Platformy Obywatelskiej (66 proc.). Pomysł cieszy się najmniejszym poparciem wśród sympatyków Nowoczesnej (37 proc.) i Kukiz’15 (43 proc.).

 

Badanie przeprowadzono dla portalu ciekaweliczby.pl na panelu "Ariadna" w dniach 17-20 listopada na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie mieszkańców Polski powyżej 18. Roku życia.

 

Autorzy zaznaczyli, że każdy uczestnik panelu podlega weryfikacji, a w zamian za udział w badaniach otrzymuje wynagrodzenie.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie