Pięciu byłych dyrektorów sądów trafiło do aresztów. Śledztwo dotyczy korupcji

Polska
Pięciu byłych dyrektorów sądów trafiło do aresztów. Śledztwo dotyczy korupcji
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/succo

Pięciu byłych dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej zostało w środę aresztowanych przez rzeszowski sąd rejonowy. Są oni podejrzani w śledztwie dot. korupcji, do której miało dojść w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. O ich aresztowanie wniosła Prokuratura Regionalna w Rzeszowie.

Orzeczenia dotyczące aresztów są natychmiast wykonalne, ale nie są prawomocne; strony mogą złożyć zażalenie - zaznaczyła sędzia Alicja Kuroń z rzeszowskiego sądu rejonowego.

 

Aresztowani to: Roman P., były dyrektor Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu; Bolesław R., były pełniący funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Krakowie; Edward K. były dyrektor Sądu Okręgowego w Kielcach; Józef K. były pełniący funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Nowym Sączu oraz Jacek G. były pełniący funkcję dyrektora Sądu Okręgowego w Tarnowie.

 

Spośród nich jedynie wobec Jacka G. sąd zastosował areszt na trzy miesiące - do 25 lutego, czyli tyle, o ile wnosiła prokuratura.

 

- W stosunku do pozostałych czterech podejrzanych sąd uznał, że areszty na okres dwóch miesięcy są wystarczające - poinformowała sędzia Kuroń i dodała, że zostali oni aresztowani do 26 stycznia 2018 r.

 

Postanowienia sądu ws. aresztów zapadły na posiedzeniach niejawnych, które trwały w środę od rana.

 

Wszyscy usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym


Aresztowani w środę mężczyźni, to kolejni podejrzani w śledztwie dot. korupcji do której miało dojść w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. W związku z tym postępowaniem w poniedziałek rano CBA zatrzymało 10 byłych już dyrektorów sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej.

 

W stosunku do pięciu z nich prokurator wystąpił o areszty, a wobec pięciu pozostałych - byłych dyrektorów Sądów Rejonowych: w Wadowicach, w Oświęcimiu, w Chrzanowie, w Olkuszu i Zakopanem - prokuratura zastosowała wolnościowe środki zapobiegawcze, czyli poręczenia majątkowe w wysokości od 10 do 20 tys. zł, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

 

Wszyscy usłyszeli zarzuty o charakterze korupcyjnym. Jak podała we wtorek w komunikacie Prokuratura Krajowa przyjmowali oni korzyści majątkowe w określonej wysokości w zamian za przychylność w kwestiach dotyczących zlecania usług podmiotom gospodarczym współpracującym z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, nadzorowania realizacji usług przez te podmioty oraz aprobatę i dyspozycyjność względem podejrzanego Andrzeja P. - dyrektora Sądu Apelacyjnego w Krakowie, w zakresie podejmowanych przez niego decyzji związanych z zarządzaniem mieniem sądów.

 

Fikcyjne umowy


PK wyjaśniła, że podejrzani przyjęli pieniądze na podstawie umów cywilnoprawnych zawartych z określonymi podmiotami gospodarczymi, które miały charakter fikcyjny i w rzeczywistości nie były zrealizowane lub obejmowały zakres prac wykonanych w ramach obowiązków służbowych.

 

Z komunikatu PK wynika, że największą łączną kwotę - co najmniej 231,5 tys. zł przyjął Jacek G., a niewiele mniej Edward K.- co najmniej ponad 227,7 tys. zł.

 

Pozostali podejrzani mieli przyjąć od co najmniej 4 tys. zł do co najmniej 170,5 tys.

 

Przyjęte kwoty są podane w łącznej wartości.

 

"W toku śledztwa ustalono ponadto, że podejrzani dyrektorzy sądów, wspólnie z innymi podejrzanymi w tej sprawie, brali udział w tzw. praniu brudnych pieniędzy. Dochodziło do tego poprzez podpisywanie fikcyjnych umów oraz poświadczających nieprawdę rachunków potwierdzających ich realizację, a także posługiwanie się tymi dokumentami" - czytamy w komunikacie PK.

 

Przywłaszczenie blisko 25 mln zł


Oprócz 10 byłych dyrektorów sądów zatrzymanych w poniedziałek, w śledztwie podejrzanych jest jeszcze 16 osób. Odpowiedzą za przywłaszczenia blisko 25 mln zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Ośmiu spośród nich jest aresztowanych; pięciu to byli pracownicy SA w Krakowie - w tym m.in. dyrektor tego sądu i b. dyrektor Centrum Zakupów dla Sądownictwa, główna księgowa SA w Krakowie.

 

Śledztwo toczy się od 2011 r., a do pierwszych zatrzymań doszło w połowie grudnia 2016 r.

 

Według ustaleń śledztwa wokół sądu miała powstać sieć nawet kilkudziesięciu firm powiązanych kapitałowo, towarzysko i rodzinnie z dyrektorem Sądu oraz dyrektorem Centrum Zakupów dla Sądownictwa, realizujących fikcyjne zamówienia na świadczenie usług doradczych, analiz, opracowań, szkoleń.

 

Firmy te z kolei korumpowały, poprzez udzielanie fikcyjnych zleceń, pracowników Sądu Apelacyjnego w Krakowie, co miało zapewnić dyskrecję i dalszą przychylność przy kolejnych zleceniach. Faktycznie umowy te nie były realizowane, zapłacone analizy i opracowania nie powstały, a miały jedynie uzasadnić wypłatę pieniędzy.

 

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

 

W śledztwie skierowano już do sądu akt oskarżenia przeciw b. prezesowi SA w Krakowie sędziemu Krzysztofowi S. Jest on oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowanie korzyści majątkowych i pranie pieniędzy. Jego proces ma ruszyć w Rzeszowie 13 grudnia.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie