Kolejne dwie osoby zatrzymane ws. korupcji przy dostawach dla spójki zbrojeniowej

Polska
Kolejne dwie osoby zatrzymane ws. korupcji przy dostawach dla spójki zbrojeniowej
cba.gov.pl/Zdj. ilustracyjne

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali w środę w Warszawie i okolicach miasta dwie osoby podejrzewane o udział w korupcji przy dostawach dla PIT-Radwar - dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do sprawy. Wcześniej w tym śledztwie zatrzymano sześć osób.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA potwierdził zatrzymania. Podał, że mężczyźni byli związani z jednym z głównych kooperantów PIT-Radwar, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firma, w której pracowali zajmowała się usługami cięcia wodą - wyjaśnił.

 

Według CBA udzielili oni osobie zatrudnionej w spółce zbrojeniowej korzyści majątkowej oraz obiecali jej taką korzyść w zamian za działania noszące znamiona czynu nieuczciwej konkurencji, mogącego wyrządzić realną szkodę w jej mieniu.

 

Kaczorek powiedział, że zatrzymania dokonane przez agentów gdańskiej delegatury Biura dotyczą też wątku dotyczącego nieuzasadnione przekazywania zleceń jednej z firm zewnętrznych. Śledczy sprawdzają, czy nie doszło w tym przypadku do przestępstwa niegospodarności i szkody majątkowej na kwotę ok. pół miliona złotych na szkodę PIT-Radwar.

 

Zatrzymano sześć osób


Kaczorek podał, że dwaj zatrzymani zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, która nadzoruje śledztwo CBA w tej sprawie. Tam mają usłyszeć zarzuty o charakterze korupcyjnym.

 

Wcześniej w tym śledztwie CBA zatrzymało sześć osób, którym postawiono zarzuty korupcyjne przy zakupach maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez osoby zatrudnione w dziale logistyki spółki zbrojeniowej.

 

Złapani na gorącym uczynku


W wyniku akcji specjalnej Biura w połowie roku na gorącym uczynku zatrzymano dwie osoby ze spółki, po przyjęciu gotówki stanowiącej nielegalną prowizję za zakupy części. Później zatrzymano jeszcze cztery inne osoby, które również usłyszały zarzuty korupcyjne.

 

Kaczorek podkreślił, że CBA i prokuratura przypominają przedsiębiorcom, którzy dali się uwikłać w ten proceder i wręczyli korzyść majątkową, że mogą to zgłosić do organów ścigania unikając grożącej im kary.

 

Przy wcześniejszych zatrzymaniach prezes PIT-Radwar deklarował, że firma współpracuje w tej sprawie z CBA i prokuraturą, a spółka jest w tej sprawie stroną pokrzywdzoną.

 

Sprawę agenci CBA rozpoczęli we współpracy z Żandarmerią Wojskową.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie