Afera w Polskim Związku Kolarskim. Prokuratura otrzymała zawiadomienie

Polska
Afera w Polskim Związku Kolarskim. Prokuratura otrzymała zawiadomienie
Polsat News

Do Prokuratury Regionalnej w Warszawie wpłynęło w środę zawiadomienie w sprawie nieprawidłowości w Polskim Związku Kolarskim - poinformowała jej rzeczniczka prasowa Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Odpowiednią notatkę dotyczącą PZKol złożyło do Prokuratury Krajowej ministerstwo sportu. Teraz sprawą zajmie się Prokuratura Regionalna w Warszawie.

 

- Zawiadomienie zostanie teraz szczegółowo rozpoznane, po czym podjęta zostanie decyzja w zakresie wydania postanowienia o wszczęciu postępowania przygotowawczego, celem wszechstronnego wyjaśnienia wszelkich przedstawionych w nim okoliczności - przekazała Zabłocka-Konopka.


Problemy PZKol nasiliły się 8 listopada, gdy firma CCC, główny sponsor, zrezygnowała z dalszego finansowania. Powodem miał być konflikt prezesa spółki Dariusza Miłka z szefem federacji Dariuszem Banaszkiem. Następnego dnia Piotr Kosmala i Adam Wadecki zrezygnowali z funkcji wiceprezesów związku.

 

Na 22 grudnia w Pruszkowie został zwołany nadzwyczajny zjazd delegatów, który ma głosować m.in. nad votum zaufania dla Banaszka i każdego z osobna członka zarządu PZKol.

 

23 listopada resort sportu cofnął pół miliona złotych dotacji, jaką związek miał otrzymać do końca bieżącego roku. Jako powód podano trwające zamieszanie wokół federacji.

 

Zastraszanie, seks z podopiecznymi, gwałt


Federacją wstrząsnął także skandal obyczajowy. W sobotę były wiceprezes PZKol Piotr Kosmala ujawnił portalowi WP SportoweFakty, że "ważna osoba w środowisku kolarskim" miała się dopuścić czynów ohydnych jak zastraszanie, seks z podopiecznymi, w tym z nieletnimi, a nawet gwałt. Dodatkowo w grę wchodziły nadużycia finansowe. Potwierdzić miał to zewnętrzny audyt zlecony przez Banaszka.

 

Po tej publikacji minister Bańka wezwał zarząd związku do natychmiastowej dymisji, ale dotychczas zrezygnował z funkcji tylko jeden z członków zarządu - Marek Kosicki. Także w sobotę PKN Orlen poinformował o wstrzymaniu finansowania związku, a we wtorek współpracę z PZKol zawiesił inny sponsor - firma odzieżowa OTCF, właścicielka marki 4F.

 

Władze federacji na piątek zapowiedziały zwołanie specjalnej konferencji prasowej.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie