Władze Białorusi opublikowały mapę stref zakazów lotów dla dronów

Świat
Władze Białorusi opublikowały mapę stref zakazów lotów dla dronów
Pixabay/kirahoffman

Białoruskie władze opublikowały mapę z zaznaczonymi strefami, w których obowiązuje zakaz lotów dla dronów - informują we wtorek białoruskie media. Chodzi m.in. o strefę przygraniczną i okolice lotnisk czy obiektów wojskowych.

Na dostępnej w internecie Państwowej Mapie Ewidencyjnej można zapoznać się z lokalizacją stref, w których obowiązuje zakaz używania dronów. Znajduje się on w zakładce „Strefy zakazu lotów bezpilotowych aparatów latających".

 

Największa (ponad 8,5 tys. m kw.) strefa zakazu takich lotów to teren przy granicy Białorusi z Łotwą, Litwą, Polską i Ukrainą. Nie można też używać dronów nad lotniskami, jednostkami wojskowymi i innymi obiektami w dużych miastach.

 

Władze wyjaśniają, że lokalizacja stref wynika przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa; loty nad tymi terenami mogłyby doprowadzić do zderzenia z samolotem lub innym obiektem. Portal informacyjny TUT.by przypomina, że według białoruskich przepisów dronów nie można używać na wysokości większej niż 100 m i nie mogą one mieć wagi większej niż 0,5 kg, jeśli nie mają odpowiednich oznaczeń.

 

PAP

kan/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie