Śledztwo w sprawie podejrzenia molestowania dzieci przez księdza katechetę

Polska
Śledztwo w sprawie podejrzenia molestowania dzieci przez księdza katechetę
zdj. ilustracyjne/MaxPixel/CC0 Public Domain

Zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza, zatrudnionego w szkole w Koźmińcu w charakterze katechety, wpłynęło na policję 23 listopada. Dyrektora szkoły o swoich podejrzeniach powiadomili rodzice dzieci. Do czasu wyjaśnienia sprawy Kuria Biskupia w Kaliszu wycofała księdza ze wszystkich placówek, w których uczył.

- Dyrektor placówki poinformował śledczych o możliwości popełnienia przestępstwa molestowania przez 47-letniego księdza na szkodę trojga 13-letnich uczniów - powiedziała Monika Kolaska, rzecznik prasowy pleszewskiej policji.

 

Wycofanie księdza z placówek oświatowych

 

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler potwierdził we wtorek, że w sprawie wszczęto już śledztwo.

 

- Prokurator wystąpił do sądu z wnioskiem o przesłuchanie świadków. Takie przesłuchanie odbywa się jeden raz w obecności sądu, prokuratora i psychologa, żeby wykluczyć negatywne doznania wśród przesłuchiwanych - podkreślił prokurator.

 

Kuria Biskupia w Kaliszu podjęła decyzję o natychmiastowym wycofaniu księdza z nauczania we wszystkich placówkach oświatowych, w których był zatrudniony.

 

- Ksiądz został także zwolniony z urzędu administratora parafii Lutynia oraz zawieszony w czynnościach duszpasterskich do czasu wyjaśnienia sprawy - poinformował rzecznik prasowy kurii w Kaliszu ks. Marcin Papuziński.

 

Dodał, że zawieszony ksiądz przebywa obecnie w jednym z ośrodków Caritas na terenie diecezji kaliskiej.

 

- Mamy procedurę, które określają wytyczne Konferencji Episkopatu Polski, więc czekamy na ustalenia prokuratury w tej sprawie. Zgodnie z wytycznymi Stolicy Apostolskiej w każdej diecezji jest wyznaczony delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży, który podejmie konkretne działania po potwierdzeniu podejrzeń - powiedział ks. Papuziński.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie