"Nie wysłuchanie publiczne, a konsultacje lub debata". Centrum Informacyjne Sejmu o inicjatywie PO ws. projektu PiS zmian w kodeksie wyborczym

Polska
"Nie wysłuchanie publiczne, a konsultacje lub debata". Centrum Informacyjne Sejmu o inicjatywie PO ws. projektu PiS zmian w kodeksie wyborczym
PAP/Jacek Turczyk

- Wtorkowa inicjatywa klubu PO - ws. projektu PiS zmian w Kodeksie wyborczym - nie jest wysłuchaniem publicznym - stwierdziło Centrum Informacyjne Sejmu. Wskazano, że decyzję o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może podjąć jedynie komisja, rozpatrująca dany projekt ustawy.

W poniedziałek, szef klubu PO Sławomir Neumann zapowiedział, że we wtorek o godz. 11 w Sejmie odbędzie się publiczne wysłuchanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym autorstwa PiS.

 

- Spotkamy się w parlamencie z samorządowcami i ekspertami, którzy będą zaproponowany projekt ordynacji wyborczej opisywać także dziennikarzom i opinii publicznej w kontekście zagrożeń, które są w tym projekcie zapisane - zapowiedział szef klubu PO.

 

O przeprowadzeniu wysłuchania decyduje komisja, do której dany projekt został skierowany do rozpatrzenia

 

W wydanym we wtorek przed południem komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu podkreśliło, że wtorkowa konferencja organizowana przez PO nie jest wysłuchaniem publicznym.

 

"Wtorkową inicjatywę jednego z klubów parlamentarnych można nazwać konsultacjami lub debatą. Zasady przeprowadzania wysłuchania publicznego ściśle określa art. 70a Regulaminu Sejmu, z którego wynika, że uchwała o przeprowadzeniu wysłuchania publicznego może zostać podjęta tylko przez komisję, do której projekt został skierowany do rozpatrzenia" - głosi komunikat CIS.

 

Zgodnie z sejmowym regulaminem "w odniesieniu do projektu ustawy może zostać przeprowadzone wysłuchanie publiczne"; uchwałę w sprawie przeprowadzenia wysłuchania publicznego podejmuje komisja, do której dany projekt został skierowany do rozpatrzenia; uchwała taka podejmowana jest na pisemny wniosek złożony komisji przez posła; uchwała ws. przeprowadzenia wysłuchania publicznego może zostać podjęta po zakończeniu pierwszego czytania projektu, a przed rozpoczęciem jego szczegółowego rozpatrywania.

 

Dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast

 

Sejm w ubiegły czwartek przeprowadził pierwsze czytanie projektu PiS, który wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie wyborczym; we wtorek zajmie się nim sejmowa komisja.

 

Zaproponowane przez posłów PiS zmiany w Kodeksie wyborczym obejmują m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin, a także powołanie komisarzy wyborczych wojewódzkich i powiatowych; komisarze wojewódzcy dokonać mają w terminie 3 miesięcy od wejścia ustawy w życie podziału gminy, powiatu, województwa na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy, rady powiatu, sejmiku województwa (obecnie podziału takiego dokonują władze samorządowe).

 

Projekt PiS zakłada również zmiany w sposobie ustalania składu Państwowej Komisji Wyborczej - siedmiu na dziewięciu sędziów ma być wybieranych przez Sejm; obecnie w skład Komisji wchodzą sędziowie delegowani przez SN, TK i NSA.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie