Europejscy prawnicy wzywają polskie władze, aby nie zmieniały prawa w sposób łamiący konstytucję

Polska
Europejscy prawnicy wzywają polskie władze, aby nie zmieniały prawa w sposób łamiący konstytucję
Zdj. ilustracyjne/Pixabay/succo

Samorządy adwokackie i prawnicze 45 państw Europy, reprezentujące ponad milion prawników, alarmują, że projekty ustaw o KRS i SN, nad którymi pracuje Sejm, są "sprzeczne z polską konstytucją oraz standardami ochrony praw człowieka i podstawowych wolności". - Te zmiany mogą ograniczyć niezależność sądów i niezawisłość sędziów - głosi uchwała Rady Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE).

Rada Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy to największa i najważniejsza międzynarodowa organizacja zrzeszająca adwokatury i stowarzyszenia prawnicze z 45 państw. Od ponad 50 lat reprezentuje organizacje członkowskie przed instytucjami europejskimi w sprawach dotyczących wymiaru sprawiedliwości, ma stałe delegacje przy Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej i Europejskim Trybunale Praw Człowieka. 

 

Rada działa m.in. poprzez sesję plenarną, która odbywa się dwa razy w roku i podejmuje decyzje w najważniejszych - jej zdaniem - sprawach. Ostatnia sesja, 24 listopada,  była poświęcona m.in. zmianom w polskim wymiarze sprawiedliwości.

 

Sprzeczne z prawem międzynarodowym

 

"Prowadzone obecnie przez Sejm RP prace legislacyjne nad projektami ustaw o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa zawierają szereg rozwiązań sprzecznych z treścią polskiej konstytucji oraz standardami ochrony praw człowieka i podstawowych wolności wyznaczonymi przez prawo międzynarodowe" - głosi uchwała CCBE.

 

We wtorek prezydenckimi projektami ustaw o KRS i SN i poprawkami PiS zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

 

"Wynikająca z zasady trójpodziału władzy odrębność władzy sądowniczej od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz powiązana z nią zasada niezawisłości sędziów mają służebne znaczenie wobec przysługującego każdemu prawa do rozpatrzenia jego sprawy przez sąd w sposób sprawiedliwy, jawny i bez nieuzasadnionej zwłoki" - przypominają europejscy prawnicy.

 

Dają politykom władzę nad sądem

 

Według nich przedstawione w projekcie ustawy o Sądzie Najwyższym rozwiązania "mogą w zasadniczy sposób ograniczyć niezależność władzy sądowniczej i niezawisłości sędziów m.in. przez przyznanie przedstawicielom władzy wykonawczej wpływu na organizację i funkcjonowanie Sądu Najwyższego".

 

"Zapisy dot. KRS mogą ograniczyć niezależność władzy sądowniczej przez przyjęcie niezgodnego z Konstytucją RP mechanizmu wyboru sędziów – członków KRS przez parlament i skrócenie kadencji obecnie funkcjonującej Krajowej Rady Sądownictwa" - argumentuje CCBE.

 

Projekt nowelizacji ustawy o KRS zakłada przede wszystkim przerwanie kadencji obecnych sędziów KRS i wybór nowych już nie przez samorząd sędziowski, ale przez Sejm.

 

Projekt dot. SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie Izby Dyscyplinarnej z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

 

polsatnews.pl

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie