Erupcja wulkanu na Bali "możliwa w każdej chwili". Władze rozważają przymusową ewakuację mieszkańców

Świat
Erupcja wulkanu na Bali "możliwa w każdej chwili". Władze rozważają przymusową ewakuację mieszkańców
PAP/EPA/MADE NAGI

Osoby, które nie opuściły swych domostw znajdujących się w promieniu 10 km od grożącego gwałtowną erupcją wulkanu Agung na Bali, mogą zostać przymusowo ewakuowane - zapowiedziały władze. Szacuje się, że ponad 100 tys. osób zamieszkuje zagrożone tereny.

Dziesiątki tysięcy osób pozostało w pobliżu wulkanu Agung po podniesieniu w poniedziałek alarmu do najwyższego, czwartego poziomu i wezwaniu ludności do ewakuacji.

 

Niektórzy negują poziom zagrożenia, podczas gdy inni nie chcą opuszczać swych domostw i zwierząt. W tej sytuacji władze rozważają zarządzenie przymusowej ewakuacji.

 

"W każdej chwili może dojść do dużej erupcji"

 

Chmura pyłów wyrzucanych przez wulkan osiąga wysokość 3 400 m, okolice wulkanu pokryła warstwa popiołów wulkanicznych, a poziom magmy, czyli stopionej skały, jest bliski krawędzi krateru.

 

W ocenie indonezyjskiej Agencji Zapobiegania Klęskom Żywiołowym "w każdej chwili może dojść do dużej erupcji".

 

Lotnisko pozostaje zamknięte. Samoloty lecące na Bali skierowano na lotniska w Dżakarcie, Surabaji i Singapurze.

 

110 mln dolarów strat w turystyce

 

Bali to wyspa słynna z plaż i zabytków, którą w ubiegłym roku odwiedziło ok. 5 mln turystów. Straty w turystyce wyrządzone przez wulkan ocenia się już na co najmniej 110 mln dolarów.

 

Władze zapewniają, że turyści mogą czuć się bezpiecznie, ale powinni unikać tzw. "strefy wyłączenia" tj. strefy w promieniu 10 km od wulkanu. Największe kurorty na Bali - Kuta i Seminyak - znajdują się w odległości ok. 70 km od wulkanu. Agung wznosi się na wysokość ponad 3 tys. metrów n.p.m.

 

1600 ofiar poprzedniej erupcji

 

Po raz ostatni wulkan wybuchł w 1963 roku, a śmierć poniosło wtedy ponad 1600 osób.

 

Indonezja stanowi część tzw. "ognistego kręgu" otaczającego Ocean Spokojny. Jest to strefa styku płyt tektonicznych, na której często dochodzi do trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów.

 

W Indonezji znajduje się ponad 130 czynnych wulkanów.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie