"Wszyscy europosłowie są w Polsce bezpieczni". Szydło czeka na list od Tajaniego, obiecuje, że odpowie

Polska

- Jeżeli szef PE przyśle list, to otrzyma ode mnie odpowiedź, w której zapewnię, że wszyscy europosłowie są w Polsce bezpieczni. Zwrócę się również z prośbą, (…) żeby zwrócił uwagę tym posłom, którzy w czasie debat w PE obrażają i szkalują Polskę - powiedziała premier Beata Szydło zapytana, czy odpowie Antonio Tajaniemu, który zapowiedział, że zwróci się o zapewnienie bezpieczeństwa europosłom PO.

Na konferencji przed spotkaniem przywódców 16 państw Europy Środkowej i Chin w Budapeszcie, premier Szydło została zapytana o sobotnią demonstrację narodowców w centrum Katowic.


Na szubienicach zawisły portrety eurodeputowanych PO, którzy głosowali za rezolucją PE w sprawie naruszania przez Polskę fundamentalnych wartości UE.


"Wszelkie przejawy takich zachowań stanowczo potępiam"


- Tego typu zdarzenia trzeba potępiać. Tak jak trzeba potępić to, co wydarzyło się w Katowicach, tak samo trzeba potępić te wszystkie akty agresji, które każdego 10 dnia miesiąca mają miejsce na Krakowskim Przedmieściu wobec osób modlących się tam, czy 18 dnia miesiąca, kiedy pan prezes Jarosław Kaczyński razem z nami, politykami PiS, przyjeżdża na Wawel, żeby odwiedzić grób świętej pamięci prezydenta  Lecha Kaczyńskiego – podkreśliła premier.


Jak dodała, "akty agresji, nietolerancji, wszelkie przejawy takich zachowań stanowczo potępiam i tu nie ma w ogóle dyskusji".


Szydło nie zgodziła się także ze stwierdzeniem, że policja nie zareagowała podczas demonstracji. – Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie - dodała.


"Nasi europosłowie mogą się czuć dotknięci"


"Napiszę do premier Beaty Szydło. Konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa posłom do PE tak, aby bez obaw mogli wyrażać niezależne opinie. Konieczne jest także przeciwstawienie się tym, którzy szerzą nienawiść poprzez pokazywanie skandalicznych zdjęć powieszonych polityków" - napisał na Twitterze szef PE Antonio Tajani.


Szydło zapewniła, że jeśli dostanie list od Tajaniego, na pewno na niego odpowie. Podkreśliła, że poprosi szefa PE, żeby "zwrócił uwagę tym posłom, którzy w czasie debat w Parlamencie Europejskim obrażają, szkalują Polskę, ale również tym, których zachowują się w taki sam sposób wobec innych państw członkowskich UE".


- Uważam, że tym samym obrażając, szkalując i stosując taką retorykę, nasi europosłowie mogą się czuć dotknięci, ale mogą się obawiać i czuć się niepewnie w PE - dodała.


- Odpowiadając panu Tajaniemu, że wszyscy europosłowie są w Polsce bezpieczni poproszę, żeby poziom debaty w PE gwarantował wszelką kulturę polityczną - podkreśliła.

 

Polsat News, polsatnews.pl

prz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie