"Nie daj się wkręcić Babciu". Policjanci zaprosili seniorów na spektakl tetralny

Polska
"Nie daj się wkręcić Babciu". Policjanci zaprosili seniorów na spektakl tetralny
policja.pl

W Polsce rośnie liczba oszustw wobec osób starszych. Na ciekawy pomysł profilaktyki takich zagrożeń wpadli suwalscy policjanci. Razem z wydziałem prewencji białostockiej komendy wojewódzkiej zaprosili seniorów na spektakl wystawiony w szkole muzycznej w Suwałkach. Przedstawienie edukacyjne nosi tytuł "Nie daj się wkręcić Babciu".

Policjanci podkreślają, że m.in. właśnie takie przedsięwzięcia mają służyć "minimalizacji współczesnych zagrożeń, na które narażone są osoby starsze".

 

Spektakl w Państwowej Szkole Muzycznej I i II Stopnia w Suwałkach obejrzeli seniorzy z terenu miasta i całego powiatu. Projekt został wyłoniony w ramach rządowego programu przeciwdziałania przestępczości i aspołecznym zachowaniom "Razem Bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka. Partnerem przedsięwzięcia jest Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku.

 

Głównym tematem przedstawienia jest bezpieczeństwo seniorów, którzy przez swoją zbytnią ufność i nieostrożność, bardziej od innych, narażeni są na działania oszustów. W spektaklu wystąpili aktorzy z Białegostoku i Supraśla.

 

Coraz więcej przestępstw

 

Niestety mimo wielu akcji profilaktycznych organizowanych nie tylko przez policję, liczba najbardziej popularnych przestępstw wobec seniorów rośnie. Tylko w ciągu pięciu miesięcy ubiegłego roku i tylko w Warszawie przestępcy wyłudzili od starszych osób ponad 7 mln zł.

 

Oszuści najczęściej korzystają z dwóch metod. W pierwszej – "na wnuczka", do starszej osoby dzwoni ktoś podający się za jej krewnego, z informacją, że doszło np. do wypadku i że pilnie potrzebne są pieniądze. Potem wysyła po nie znajomego.

 

W drugiej metodzie - "na policjanta" pojawia się "funkcjonariusz" Oszust podaje dane, stopień służbowy i mówi, że prowadzi śledztwo w związku z wyłudzeniami pieniędzy z banku. Prosi o pomoc w ujęciu sprawcy i przekazanie pieniędzy na cele śledztwa.

 

polsatnews.pl
 

kan/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie