Ekstremalna susza w Portugalii objęła 95 proc. terytorium kraju

Świat
Ekstremalna susza w Portugalii objęła 95 proc. terytorium kraju
PAP/EPA/Nuno Veiga
Wyschnięte koryto rzeki Gwadiana

Pomimo notowanych w ostatnich dniach opadów deszczu suszą ekstremalną objętych jest już 95 proc. terytorium kraju - poinformował Portugalski Instytut Morza i Atmosfery (IPMA). Na pozostałej części panuje susza ostra. Miejscowi ekolodzy zwrócili się do władz Hiszpanii z prośbą o informacje o poziomie wody w portugalskich rzekach zaczynających swój bieg w sąsiednim kraju.

Na całym terytorium Portugalii susza występowała od początku listopada. 75,2 proc. terytorium kraju objęte było wówczas suszą ekstremalną, a 24,8 proc. - suszą ostrą.

 

W poniedziałek największa portugalska organizacja ekologów Quercus zwróciła się do władz Hiszpanii z prośbą o szczegółowe informacje o poziomie wody w portugalsko-hiszpańskich rzekach. Dane te miałyby pomóc w opracowaniu strategii walki z suszą po portugalskiej stronie.

 

Szacuje się, że z powodu suszy produkcja energii w hydroelektrowniach w Portugalii spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem o połowę. Niedobory prądu uzupełniane są z innych źródeł, głównie odnawialnych.

 

Minister środowiska: rekordowa skala suszy

 

Systematycznie rośnie też liczba próśb o pomoc kierowanych przez portugalskich rolników do gmin i rządu.

 

Jak powiedział PAP rolnik z dystryktu Castelo Branco Helder Monteiro, w tej położonej we wschodniej Portugalii części kraju już od kilku miesięcy występują poważne niedobory wody oraz paszy dla zwierząt.

 

- Wielu rolników coraz częściej nosi się z zamiarem zmiany profesji. Susze dotykające nasz kraj są z roku na rok coraz bardziej uciążliwe, zarówno dla plantatorów, jak i hodowców zwierząt - stwierdził Helder Monteiro.

 

We wtorek minister środowiska Portugalii Joao Matos Fernandes potwierdził, że skala suszy dotykającej ten kraj jest rekordowa. Ujawnił, że w najbliższym czasie rząd skieruje pomoc do gmin z rolniczego regionu Alentejo w środkowej Portugalii. Trafić ma tam ponad 40 mln euro.

 

Możliwe podwyżki cen wody

 

Przedstawiciel rządu poinformował, że część środków pomocowych trafi na uruchomienie systemu nawadniania terenów rolnych w Alentejo, które od 2018 r. zaopatrywane będą w wodę z tamy Alqueva przy wschodniej granicy z Hiszpanią.

 

W czwartek Fernandes zapowiedział możliwość podwyżek cen wody w kraju. Zapewnił jednak, że nie zostaną one wprowadzone w tym roku.

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze