Netanjahu potępił zamach na meczet w Egipcie

Świat
Netanjahu potępił zamach na meczet w Egipcie
PAP/EPA/AHMED HASSAN

Szef izraelskiego rządu Banjamin Netanjahu ostro potępił "przerażający i zbrodniczy zamach w Egipcie", w którym zginęło w piątek ponad 300 osób - poinformowało w sobotę wieczorem biuro premiera Izraela.

W imieniu obywateli Izraela Netanjahu przekazał kondolencje "prezydentowi Egiptu, egipskiemu narodowi i rodzinom ofiar ataku."

 

"Terroryzm zostanie szybko unicestwiony, jeśli wszystkie kraje wspólnie wystąpią przeciwko niemu" - podkreślił premier Izrael.

 

W piątkowym zamachu na meczet na półwyspie Synaj w Egipcie zginęło 305 osób, w tym 27 dzieci. 128 osób odniosło obrażenia.

 

Ataku dokonało 25-30 napastników, którzy pięcioma samochodami terenowymi podjechali pod meczet w miejscowości Bir al-Abd koło miasta Al-Arisz. Ustawili się przed głównym wejściem do meczetu i przy 12 oknach, a następnie zaczęli strzelać z karabinów do wiernych zgromadzonych w budynku. Podpalili siedem samochodów należących do wiernych, które były zaparkowane przed meczetem.

 

Ze śledztwa i z rozmów z ocalałymi z ataku wynika, że napastnicy mieli zakryte twarze i byli ubrani w mundury, które przypominały mundury wojskowe. Jak poinformował w sobotę egipski prokurator generalny Nabil Sadek, nieśli flagę Państwa Islamskiego (IS).

 

W piątek podawano, że sprawcy tego najkrwawszego ataku w historii Egiptu zdetonowali też ładunek wybuchowy przed meczetem.

 

Do tej pory żadna organizacja nie przyznała się do zamachu, ale wiele wskazuje, że stali za nim dżihadyści.

 

PAP

 

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie