"Macie służyć Polsce niepodległej". Szef MON uczestniczył w zaprzysiężeniu 500 żołnierzy WOT

Polska
"Macie służyć Polsce niepodległej". Szef MON uczestniczył w zaprzysiężeniu 500 żołnierzy WOT
PAP/Darek Delmanowicz

- Macie służyć Polsce niepodległej, która realizuje ideały naszej historii i ludzkości - powiedział do żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

W niedzielę na rzeszowskim rynku zostało zaprzysiężonych 500 żołnierzy wojsk obrony terytorialnej. Towarzyszyło im 3 tys. żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy do terytorialnej służby wojskowej wstąpili w ostatnim półroczu. Żołnierze, którzy złożyli przysięgę, mają za sobą szesnastodniowe szkolenie podstawowe, prowadzone we wszystkich podkarpackich batalionach: w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

 

"Jesteście kontynuacją żołnierzy niezłomnych"

 

Szef MON, który brał udział w przysiędze, podkreślił, że 3. Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej tworzy nową armię polską, która „zawsze będzie zwyciężać”. - Macie służyć Polsce niepodległej, która realizuje ideały naszej historii i ludzkości - zaznaczył.

 

Jak dodał, uroczystość zaprzysiężenia odbywa się w dzień urodzin żołnierza AK płk. Łukasza Cieplińskiego. - Jak żadna inna formacja, możecie się poszczycić, że jesteście bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych, że przyjęliście od nich wszystkie obowiązki, które oni z nieprawdopodobnym poświęceniem, nawet własnego życia, realizowali. Gdyby nie oni, nie byłoby nas tutaj - stwierdził.

 

Macierewicz odczytał żołnierzom fragment listu płk. Cieplińskiego. "Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona" - pisał płk. Ciepliński do swojego syna niedługo przed śmiercią.

 

- To jego słowa, a wasza wiara w to, jaką Polskę macie zbudować swoim wysiłkiem i poświęceniem i jakiej Polski macie bronić. Właśnie takiej, jaką widział w momencie przedśmiertnym płk. Łukasz Ciepliński - powiedział Macierewicz.

 

PAP/Darek Delmanowicz

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie