Zmiany w krakowskich sądach. Ziobro odwołuje m.in. prezes Sądu Okręgowego i dwie wiceprezes

Polska

- Zostałem poinformowany, że w poniedziałek mamy otrzymać dokumenty, prawdopodobnie faksem, że zostaje odwołana prezes Sądu Okręgowego w Krakowie oraz dwie wiceprezes - powiedział rzecznik krakowskiego sądu Waldemar Żurek. Dodał, że prezes SO, sędzia Beata Morawiec przebywa akurat na urlopie wypoczynkowym. - Byłaby to sytuacja bez precedensu, kiedy odwołuje się kogoś w trakcie urlopu - podkreślił.

Żurek poinformował też, że "są odwołani prezesi Sądów Rejonowych dla Krakowa-Nowej Huty i Krakowa-Podgórza".

 

- Jest jeszcze telefoniczna informacja dotycząca odwołania prezesa Sądu Rejonowego w Myślenicach, jutro mamy otrzymać informację w postaci dokumentów - powiedział Żurek.

 

Rzecznik krakowskiego sądu powiedział, że nie zna powodu decyzji o odwołaniach.

 

- Z Informacji, jakie miałem wcześniej od prezesa sądu wynikało, że praca sędziów jest bardzo dobra, że wyniki są bardzo dobre, jeżeli chodzi o liczbę spraw załatwionych - powiedział Żurek.

 

Podkreślił, że prawdopodobnie minister sprawiedliwości korzysta z ustawy o Ustroju sądów powszechnych, która daje mu możliwość odwołania sędziów bez podania powodu.

 

Rzecznik MS zaprzecza

 

 Jan Kanthak, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości napisał na Twitterze, że "Ministerstwo nie wysłało do Sądu Okręgowego w Krakowie ani do sądów mu podległych żadnych faksów z odwołaniami prezesów czy wiceprezesów".

 

 

Ustawa daje taką możliwość

 

Możliwość odwoływania prezesów i wiceprezesów sądów powszechnych bez podania jakiejkolwiek przyczyny dały ministrowi sprawiedliwości zmiany w Prawie o ustroju sądów powszechnych. To jedna z trzech ustaw, które PiS przygotowało w ramach reformy sądownictwa, jedyna, która nie została zawetowana w lipcu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 

Nowela odstępuje od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów. Zakłada też - "dla wzmocnienia nadzoru zewnętrznego sprawowanego przez ministra" - odstąpienie od zasady powoływania prezesa sądu rejonowego przez prezesa sądu apelacyjnego z zastosowaniem procedury opiniowania kandydata - na rzecz powołania go przez ministra.
 
Z kolei przepis przejściowy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, bez zachowania wymogów" określonych w przepisach.

 

Przez pół roku ma też istnieć możliwość dokonania przez prezesów "przeglądu stanowisk funkcyjnych" w sądach, czyli m.in. przewodniczących wydziałów.

 

Podobnie było w warszawskim sądzie

 

Przypomnijmy, że we wrześniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odwołał trzy wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie, choć ich kadencje jeszcze nie wygasły. Także skorzystał z ustawy o Ustroju sądów powszechnych i nie uzasadnił swoich decyzji. 

 

Odwołane wówczas wiceprezes podpisały się w ubiegłym roku pod listem do Ziobry, w którym wyraziły zaniepokojenie "personalnymi atakami na sędziów oraz ich rodziny" w mediach i wypowiedziach polityków.

 

Z kolei w połowie listopada, wysyłając faks, odwołano wiceprezesa Sądu Apelacyjnego w Lublinie, sędziego Cezarego Wójcika oraz kierownictwo Sądu Apelacyjnego w Katowicach, sądów okręgowych w Gliwicach i Katowicach i kilku Sądów Rejonowych na Śląsku.

 

Polsat News, polsatnews.pl

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie