Znaczki pocztowe pachnące imbirem. Mają przenosić świąteczny nastrój

Świat
Znaczki pocztowe pachnące imbirem. Mają przenosić świąteczny nastrój
Zdj. ilustracyjne/Lietuvos Pastas

W związku ze zbliżającym się świętami Bożego Narodzenia Litewska Poczta w sobotę wypuściła do obiegu wyjątkowe dwa znaczki pocztowe pachnące ciastkami imbirowymi. Pachnące znaczki pojawiły się po raz pierwszy w historii litewskiej filatelistyki.

- Zapachy przywołują wspomnienia, pobudzają uczucia i nastroje, niech więc aromat imbirowych ciasteczek wędruje drogą pocztową i przenosi świąteczny nastrój panujący w naszych domach - oświadczył kierownik grupy komunikacyjnej Litewskiej Poczty Tomas Baszarovas.

 

Pachnące znaczki wyprodukowano we Francji. Jak poinformował Baszarovas, "zostały wykonane nowoczesną techniką fleksografii z użyciem atramentu zawierającego perfumy". Znaczki, po delikatnym potarciu, zaczynają pachnieć.

 

Wydane z okazji Bożego Narodzenia i Nowego Roku znaczki zaprojektowała litewska ilustratorka książek dla dzieci Auszra Kiudulaite.

 

Święty Mikołaj i zimowy pejzaż

 

Znaczki przypominają dziecięce rysunki. Pierwszy - o nominale 0,39 euro przeznaczonym na rynek wewnętrzny - przedstawia Świętego Mikołaja, a na drugim - o nominale 0,81 euro przeznaczonym na rynek zewnętrzny - widnieje zimowy pejzaż.

 

Wraz z nowymi znaczkami ukazała się też koperta pierwszego dnia obiegu. W sobotę w Wilnie na poczcie głównej korespondencja z nowymi znaczkami jest znakowana stemplem okolicznościowym.

 

Litewska Poczta w komunikacie odnotowuje, że pachnące znaczki nie są wydawane często. Po raz pierwszy ukazały się w połowie lat 60. w Bhutanie i miały zapach róż.

 

Rocznie Litewska Poczta wydaje 25-27 nowych znaczków pocztowych.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie