"Wenecja chce żyć. Dosyć hoteli!" - protest widzów w teatrze

Świat
"Wenecja chce żyć. Dosyć hoteli!" - protest widzów w teatrze
Twitter/Gruppo25Aprile‏

"Wenecja chce żyć. Dosyć hoteli" - ulotki z takim hasłem rozrzucono w piątek w tamtejszym teatrze La Fenice na gali z okazji inauguracji nowego sezonu. To nowy protest mieszkańców przeciwko rosnącej liczbie hoteli i zjawisku, które nazywają "inwazją turystów".

Spektakularny gest towarzyszył wystawieniu opery "Bal maskowy" Giuseppe Verdiego w słynnym weneckim teatrze.

 

 

Widzowie należący do ruchu mieszkańców, który podejmuje różne akcje, by zatrzymać niekontrolowany napływ turystów i rozwój usług dla nich, rozrzucili dziesiątki ulotek. W ocenie protestujących rozwój infrastruktury turystycznej odbywa się kosztem wenecjan, pozbawionych np. normalnych sklepów w centrum.

 

 

Z problemu zdaje sobie sprawę administracja. W czerwcu władze miejskie postanowiły zahamować stały, niekontrolowany rozwój bazy turystycznej. Zniesiony został obowiązujący dotąd mechanizm automatycznego wydawania zgody na przekształcenie nieruchomości w historycznym centrum w placówkę hotelową lub powiększenie już działającej struktury.

 

Teraz każdy taki wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, a zgoda wydawana jest wyłącznie po spełnieniu bardzo surowych kryteriów, dotyczących między innymi wymaganego standardu.

 

W Wenecji jest 47 tys. miejsc hotelowych. Liczba stałych mieszkańców wynosi zaś mniej niż 55 tys. i stale spada.

 

PAP

dk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie