"Spełnia dwie trzecie oczekiwań związku". "Solidarność" o zakazie handlu w niedziele

Polska
"Spełnia dwie trzecie oczekiwań związku". "Solidarność" o zakazie handlu w niedziele
Pixabay/Tariq786

- Dwie trzecie oczekiwań Solidarności ws. handlu w niedziele zostało spełnionych w przyjętej ustawie - powiedział przedstawiciel związku Alfred Bujara. Zapowiedział, że "S" będzie walczyć o objęcie ustawą też e-handlu oraz centrów logistycznych.

Alfred Bujara, przewodniczący krajowej sekcji pracowników handlu NSZZ "Solidarność" powiedział, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele "spełnia dwie trzecie oczekiwań związku". - Ta jedna trzecia cały czas czeka na spełnienie - dodał. Ocenił, że "można powiedzieć, że przyjęta ustawa satysfakcjonuje związek, ale nie do końca".

 

Podkreślił, że "jest to początek zmian, jeśli chodzi o warunki i standardy w sektorze handlu, taki po 28 latach powrót pracowników handlu do Europy". - Dla nas, dla pracowników handlu dzisiejszy "czarny piątek" jest dobrym piątkiem - dodał żartobliwie.

 

Uwagi do dwóch kwestii

 

Przypomniał, że związek oczekiwał wprowadzenia zakazu handlu w cztery niedziele już od przyszłego roku. - Nie udało się tego osiągnąć, ale mamy w ustawie zapisany kalendarz dochodzenia do wszystkich niedziel - dodał. - Jesteśmy o tyle usatysfakcjonowani, że jest "twardy zapis w ustawie" dochodzenia do wszystkich wolnych niedziel, bo wcześniej istniało zagrożenie, że nie będzie tego kalendarza - tłumaczył.

 

Powiedział, że związek ma uwagi do dwóch kwestii, które przewidywał projekt, a które nie znalazły się w przyjętej ustawie. Wyjaśnił, że chodzi o to, że z ustawy "wyrzucone zostały centra logistyczne i dystrybucyjne". - Tam, za murami, gdzie opinia publiczna nawet nie ma możliwości zobaczyć w jakich warunkach pracują tysiące ludzie, oni nie będą mieli wolnej niedzieli - argumentował Bujara. Zapowiedział, że związek "będzie się cały czas domagał wpisania do ustawy także centrów logistycznych i dystrybucyjnych". Przypomniał, że zgodnie z zapisami obywatelskiego projektu ustawy przygotowanego przez Solidarność praca w niedziele w tych przedsiębiorstwach byłaby dopuszczalna za zgodą pracownika i dodatkowym wynagrodzeniem.

 

Zwrócił uwagę, że "z ustawy został wyjęty też e-handel, z uwagi na notyfikację". Bujara powiedział, że "tutaj rząd zagwarantował związkowi, że będzie notyfikować tę kwestię i później ustawa w tym miejscu zostanie znowelizowana". Wyraził nadzieję, że "ustawa obejmie e-handel w ciągu najbliższego roku".

 

"Pracodawcy będą robili wszystko, żeby obchodzić zakaz"

 

Bujara zaznaczył też, że "gdyby okazało się, że pracodawcy znaleźliby sposoby na obejście ustawy to rząd obiecał, że będzie monitorować sytuacje w tym zakresie i znowelizuje ustawę, gdyby okazało się to możliwe". - Wiemy, że pracodawcy będą wszystko robili, żeby w jakiś sposób obchodzić zakaz - dodał.

 

Pytany, czy Solidarność będzie próbowała wprowadzić do ustawy zmiany podczas jej procedowania w Senacie, Bujara wyraził przypuszczenie, że w tych dwóch najważniejszych sprawach, do których związek ma zastrzeżenia, nie będą raczej możliwe zmiany. - Bo to byłyby bardzo istotne, systemowe zmiany - wyjaśnił.

 

Uchwalona ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele zakłada, że od 1 marca 2018 r. będą dwie niedziele handlowe w miesiącu - pierwsza i ostatnia; w 2019 r. handlowa będzie ostatnia niedziela każdego miesiąca, od 2020 r. ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele. Teraz ustawą zajmie się Senat.

 

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność".

 

PAP

dk/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie