Pracownicy firmy Amazon strajkują w zakupowy "czarny piątek". Domagają się podwyżek

Biznes
Pracownicy firmy Amazon strajkują w zakupowy "czarny piątek". Domagają się podwyżek
PAP/EPA/Filip Singer

Pracownicy kilku ośrodków dystrybucji firmy Amazon w Niemczech i jednego we Włoszech zastrajkowali w piątek - zakupowy "Black Friday" - domagając się od amerykańskiego giganta podwyżek płac. Amazon zapewnia, że obsługa klientów nie ucierpi, ponieważ większość pracowników kontynuuje pracę.

W Niemczech związek zawodowy Ver.di poinformował, że do strajku przystąpiło ok. 2,3 tysiąca pracowników w sześciu centrach Amazona w Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Bawarii i Nadrenii-Palatynacie. W pięciu z tych centrów strajk ma być kontynuowany w sobotę.

 

W magazynie Amazona koło Piacenzy na północy Włoch zastrajkowała część pracowników, domagając się "godnych płac".

 

"Innowacje nie mogą się dokonywać kosztem pracowników"

 

Włoskie związki zawodowe wzywają Amazona do współpracy m.in. na rzecz "właściwych relacji pracowniczych, stabilności zatrudnienia i godnych płac". Przedstawiciel związku zawodowego UIL Carmelo Barbagallo podkreślił, że jednodniowy strajk koło Piacenzy "ma ogromną wartość symboliczną, ponieważ jest jasne, że postęp, innowacje i nowoczesność nie mogą się dokonywać kosztem pracowników i ich interesów".

 

Ver.di podkreśla, że pracownicy Amazona zarabiają mniej niż inni w branży handlu detalicznego i wysyłkowego.

 

Z kolei Amazon argumentuje, że jego ośrodki dystrybucji w Niemczech są centrami logistycznymi i pracujący tam ludzie otrzymują "względnie wysokie płace" jak na tę branżę. Ver.di od lat domaga się układu zbiorowego dla ponad 12 tys. stałych pracowników Amazona w Niemczech, ale amerykańska firma odmawia rozmów na ten temat.

 

"Czarny piątek" - dzień atrakcyjnych obniżek jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych w piątek po Dniu Dziękczynienia.

 

PAP, polsatnews.pl

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie