Polce usunięto w Holandii macicę bez jej zgody. Otrzyma 34 tys. euro odszkodowania

Świat
Polce usunięto w Holandii macicę bez jej zgody. Otrzyma 34 tys. euro odszkodowania
Pixabay

33 tys. 699 euro odszkodowania otrzyma Polka, której w centrum medycznym VieCuri w Limburgii usunięto macicę. Do operacji doszło w 2013 r., teraz o odszkodowaniu dla kobiety zdecydował holenderski sąd. W uzasadnieniu wyroku sędzia podkreślił, że lekarz nie wyjaśnił kobiecie wystarczająco zrozumiale, że nie będzie ona mogła mieć więcej dzieci.

39-letnia obecnie Polka zgłosiła się do centrum medycznego VieCuri w Limburgii na południu Holandii. Skarżyła się na bóle podczas menstruacji, które miały pojawić się już przed trzynastu laty, tuż po urodzeniu przez nią dziecka. 


Polka nie znała języka, więc w wizytach towarzyszył jej partner, który był tłumaczem. Kobieta zgodziła się na operację sądząc, że w jej wyniku macica zostanie podniesiona. 7 listopada 2013 r. przeprowadzono zabieg, ale chirurg całkowicie usunął macicę.

 

"Lekarz powinien był wykazać się większą ostrożnością"


Kobieta wniosła pozew, gdyż nie wyraziła zgody na całkowite usunięcie macicy. Sąd przyznał jej rację. Uzasadniając wyrok sędzia podkreślił, że "z uwagi na barierę językową lekarz powinien był wykazać się większą ostrożnością". Podkreślono, że lekarz nie wyjaśnił kobiecie zrozumiale, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci.


- Przekazanie informacji przez ginekologa w dużej mierze opierało się na założeniach - zauważył sędzia.


Kobieta żądała ponad 60 tys. euro odszkodowania. Sąd przyznał jej kwotę 33 699 euro.

 

VieCuri zaczęło korzystać z pomocy tłumacza


"VieCuri wyciągnął wnioski z tego incydentu i wdrożył działania usprawniające, aby zminimalizować możliwość powtórzenia się takiego przypadku" - napisało w oświadczeniu centrum medyczne.


Centrum medyczne VieCuri zaczęło korzystać z pomocy tłumacza, gdy odbywają się ważne rozmowy z pacjentami, którzy mówią słabo po holendersku lub angielsku.


1limburg.nl. polsatnews.pl

grz/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie