Trybunał Sprawiedliwości: decyzja KE ws. lotniska w Kosakowie nieważna. Port nie musi oddawać 92 mln zł

Świat
Trybunał Sprawiedliwości: decyzja KE ws. lotniska w Kosakowie nieważna. Port nie musi oddawać 92 mln zł
Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo
Wizualizacja lotniska

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok, w którym cofnął decyzję Komisji Europejskiej w sprawie Portu Lotniczego Gdynia-Kosakowo. W 2015 r. KE nakazała władzom polskim odzyskanie 92 mln zł wraz z odsetkami od portu lotniczego, gdyż według Komisji zastrzyki kapitałowe stanowiły pomoc od państwa i były niezgodne z prawem - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W 2007 roku Gdynia wraz z gminą Kosakowo utworzyły spółkę Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo. Celem była zmiana kosakowskiego lotniska wojskowego w cywilne, które miało obsługiwać tanie linie.

 

Dwie decyzje

 

Komisja Europejska w 2014 r. uznała, że finansowanie portu przez gminę i miasto stanowiło pomoc publiczną niezgodną z wymogami rynku wewnętrznego i nakazała polskim władzom odzyskanie 92 mln zł przeznaczonych na wpsarcie tej budowy. Spółka odwołała się od tej decyzji do Trybunału Sprawiedliwości wykazując, że KE błędnie zakwalifikowała pomoc publiczną jako wydatki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa w porcie lotniczym.

 

W 2015 r. KE wydała nową decyzję, która uchyliła wcześniejsze postanowienia, ale podtrzymała nakaz oddania zasądzonej kwoty. Zarówno gmina Miasto Gdynia jak i Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo wniosły o uchylenie tej decyzji zwracając uwagę na naruszenie przepisów proceduralnych. Polskie władze poparły stanowisko skarżących i zostały dopuszczone do udziału w postępowaniu jako tzw. interwenient.

 

Uregulować koszty

 

Trybunał wydał 17 listopada wyrok korzystny dla Portu Lotniczego i uchylił decyzję komisji. KE musi też pokryć wszystkie koszty procesowe, które poniosły Miasto Gdynia i Port Lotniczy.

 

Informację o wyroku Trybunału Sprawiedliwości opublikował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Treść postanowienia dostępna jest na stronie InfoCuria.

 

polsatnews.pl

bas/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie