Reuters: były prezydent Zimbabwe z gwarancją immunitetu i bezpieczeństwa

Świat
Reuters: były prezydent Zimbabwe z gwarancją immunitetu i bezpieczeństwa
PAP/EPA/THE HERALD HANDOUT

Były prezydent Zimbabwe Robert Mugabe otrzymał gwarancje immunitetu i bezpieczeństwa. To element porozumienia, w rezultacie którego podał się on do dymisji - pisze Reuters z Harare, powołując się na "źródła zbliżone do negocjacji".

Według tych źródeł 93-letni Mugabe "chce umrzeć w swojej ojczyźnie" i nie planuje udania się na emigrację. "Bardzo ważne było dla niego, aby zagwarantowano mu bezpieczeństwo, by mógł pozostać w kraju (...) choć nie powstrzyma go to przed wyjazdami za granicę, kiedy będzie chciał albo musiał" - cytuje Reuters anonimowe źródło.

 

Mugabe ustąpił we wtorek pod presją wojska i jego własnej partii. Pozostawał u władzy przez 37 lat i był najstarszym szefem państwa na świecie. Pod jego rządami zasobny wcześniej kraj popadł w ruinę gospodarczą, a jego przeciwnicy polityczni byli prześladowani.

 

W niedzielę rządząca partia Mugabego - Afrykański Narodowy Związek Zimbabwe - Front Patriotyczny (ZANU-PF) - pozbawiła go funkcji szefa ugrupowania. Usunęła ponadto ze swych szeregów pierwszą damę Grace, sposobioną na następczynię prezydenta, a także grupę lojalnych wobec niej, wpływowych działaczy partyjnych.

 

Na nowego szefa ZANU-PF wybrany został były wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, zdymisjonowany w tym miesiącu przez Mugabego. W piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie