Policja uczyła strażników leśnych zakładania kajdanek i posługiwania się pałką

Polska
Policja uczyła strażników leśnych zakładania kajdanek i posługiwania się pałką
Polsat News

78 strażników leśnych z trzech województw uczyło się dzięki Komendzie Głównej Policji, jak skutecznie obezwładnić człowieka, sprawnie założyć kajdanki i posłużyć się pałką. Szkoleń będzie więcej, w tym dla strażników z Podlaskiego, gdzie znajduje się Puszcza Białowieska - informuje "Gazeta Wyborcza".

Według gazety, w tym roku zakres szkoleń dla strażników leśnych nie ograniczył się jedynie do pogadanek w ośrodkach Lasów Państwowych na temat obowiązków i praw obowiązujących na służbie. "Pomogła policja - komenda główna zdecydowała, że w szkole w Katowicach przeszkoli 78 strażników".

 

Warsztaty, zorganizowane w czerwcu, trwały trzy dni i składały się z pięciu bloków tematycznych. Pierwszy miał dotyczyć przepisów prawnych dotyczących stosowania środków przymusu bezpośredniego, drugi obejmował szkolenie z samoobrony, trzeci technikę interwencyjną z wykorzystaniem siły fizycznej. Ostatnie dwa miały dotyczyć zakładania kajdanek i używania pałki.

 

Muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe

 

Na razie w ten sposób przeszkolono strażników z województw śląskiego, małopolskiego i opolskiego. W planach są jednak kolejne zajęcia, w tym dla strażników leśnych z Podlasia, czyli regionu, w którym znajduje się Puszcza Białowieska, gdzie w ostatnich tygodniach brutalnie tłumiono protesty aktywistów i organizacji ekologicznych prowadzących akcje przeciw wycince.

 

- Strażnicy leśni mają obowiązek podnoszenia swoich klasyfikacji zawodowych - cytuje "GW" Jarosława Krawczyka, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - W tym celu są dla nich organizowane cykliczne szkolenia, także w zakresie umiejętności strzeleckich oraz użycia środków przymusu bezpośredniego - zaznacza.

 

Straż leśna powołana została we wrześniu 1991 roku, m.in,. do "zwalczania przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego".

 

Strażnicy mają prawo na terenie lasu m.in. zatrzymywać do kontroli, legitymować, karać mandatami oraz pozwać do sądu jako oskarżyciel publiczny. Mają też uprawienia "noszenia broni palnej długiej i krótkiej, kajdanek zakładanych na ręce, pałki służbowej, ręcznego miotacza substancji obezwładniających oraz przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej".

 

polsatnews.pl

 

dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie