Kukiz'15 chce zakazu handlu we wszystkie niedziele w sklepach wielkopowierzchniowych

Polska

Na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie poseł Jarosław Porwich (Kukiz'15) podkreślił, że PiS "wykastrowało" projekt obywatelski dot. ograniczenia handlu w niedziele pod którym - jak przypomniał - podpisało się pół miliona obywateli. Kukiz'15 złożył w Sejmie swoje poprawki do tego projektu, które - jak ocenił - "służą polskiemu kapitałowi, a także wielu tysiącom polskich pracowników".

W nocy ze środy na czwartek w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

 

- Chodzi o to, żeby sklepy wielkopowierzchniowe i wielkie galerie nie prowadziły w tym dniu działalności. Te małe drobne osiedlowe sklepy oczywiście będą mogły być otwarte, jeżeli tylko za ladą stanie ich właściciel - mówił poseł Kukiz'15.

 

"Ograniczyć możliwość zarobkowania firmom zagranicznym"

 

Lider Kukiz'15 Paweł Kukiz tłumaczył, że chodzi o to, by ograniczyć możliwość zarobkowania firmom zagranicznych, a umożliwić handel małym polskim przedsiębiorcom.

 

- Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy absolutnego zakazu wszędzie. Dotyczy zakazu handlu w tych wielkich placówkach najczęściej zagranicznych, które pieniądze wyprowadzają z Polski, a umożliwiamy w ten sposób zarabianie małym przedsiębiorcom - podkreślał Kukiz.

 

Etapowe ograniczanie handlu

 

PiS zaproponował w środę poprawki, które m.in etapowo ograniczają handel w niedziele. Od 1 marca 2018 r. w każdym miesiącu mają być dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia, w 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu - ostatnia, a od 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu w niedziele z pewnymi odstępstwami. Ponadto poprawki doprecyzują m.in. kwestię ograniczenia handlu na stacjach benzynowych, czy dworcach kolejowych. Projekt ustawy nie będzie podlegał notyfikacji w KE, bowiem jedna z poprawek wyłączy z tego zakazu sklepy internetowe.

 

Projekt ustawy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku jako inicjatywa obywatelska autorstwa Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzi m.in. NSZZ "Solidarność". Jego pierwotna wersja zakładała zakaz handlu w niedziele w większości placówek handlowych, z pewnymi odstępstwami.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie