Choinkę z Polski ustawiono na placu Świętego Piotra. Będzie ozdobą Bożego Narodzenia w Watykanie

Świat
Choinkę z Polski ustawiono na placu Świętego Piotra. Będzie ozdobą Bożego Narodzenia w Watykanie
PAP/EPA/Fabio Frustaci

Na placu Świętego Piotra ustawiono w czwartek rano choinkę z Polski. W nocy została przywieziona do Watykanu na specjalnej platformie. Podróż drzewa z okolic Gołdapi trwała 11 dni.

Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap, wieziony na specjalnej platformie, wyruszył w drogę do Rzymu 11 listopada. Choinka ma 25 metrów wysokości, a średnica jej korony wynosi 9 metrów. Liczy około 50 lat i waży 1,5 tony. Ze względu na gabaryty tego ładunku transport przez Europę na trasie 2060 kilometrów odbywał się głównie nocami.

 

Przez dwa tygodnie polska choinka będzie dekorowana. Światła zostaną na niej zapalone podczas uroczystości 7 grudnia. Tego dnia papież Franciszek przyjmie na audiencji jej ofiarodawców, czyli przedstawicieli Kościoła z metropolii białostockiej i warmińskiej oraz białostockiej Dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Obok świerku trwa budowa szopki.

 

"Podkreśla ważne jubileusze"

 

- To dar dziękczynny Kościoła w Polsce dla papieża Franciszka - ogłosił biskup ełcki Jerzy Mazur.

 

Wyraża on, jak wyjaśniono, wdzięczność za 25 lat istnienia nowych struktur Kościoła w Polsce. Na mocy bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae Populus” z 1992 roku powołanych zostało 13 nowych diecezji, w tym ełcka, a 8 podniesiono do rangi archidiecezji.

 

Poza tym dar podkreśla inne ważne jubileusze: 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 140. rocznicę objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie oraz 100-lecie objawień fatimskich.

 

Darczyńcami są arcybiskupi i biskupi metropolii warmińskiej i białostockiej oraz Białostocka Dyrekcja Lasów Państwowych. Wszyscy podkreślają, że drzewo jest nadzwyczaj piękne.

 

To druga polska choinka w Watykanie

 

7 grudnia papież Franciszek przyjmie w południe na audiencji ofiarodawców choinki z Mazur. O zmierzchu tego dnia na placu Świętego Piotra odbędzie się ceremonia zapalenia świateł na drzewku. W uroczystości udział wezmą przedstawiciele Gubernatoratu Państwa Watykańskiego, Konferencji Episkopatu Polski i delegacje z metropolii warmińskiej i metropolii białostockiej.

 

Polska choinka stanie na placu Świętego Piotra po raz drugi. W 1997 roku był to świerk z okolic Zakopanego jako dar dziękczynny górali za VI pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski oraz jego wizytę na Podhalu.

 

Zwyczaj ustawiania choinki i szopki przed bazyliką watykańską polski papież wprowadził w 1982 roku.

 

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie