Anja Rubik odpowiada na zaproszenie minister Zalewskiej w sprawie kampanii #sexedpl. "Rozpocznijmy wolny od uprzedzeń dialog"

Polska
Anja Rubik odpowiada na zaproszenie minister Zalewskiej w sprawie kampanii #sexedpl. "Rozpocznijmy wolny od uprzedzeń dialog"
Anja Rubik/Facebook.com

"Wspólnie z gronem ekspertów, zaangażowanych w naszą kampanię, chętnie spotkam się z panią Minister aby porozmawiać na temat niskiego poziomu świadomości seksualnej młodych Polek i Polaków, oraz roli i odpowiedzialności systemu edukacji w tym zakresie" – napisała na portalu społecznościowym Anja Rubik. Do zainicjowanej przez nią kampanii edukacyjnej odniosła się wcześniej Anna Zalewska.

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska w radiu RMF FM powiedziała, że nie słyszała o kampanii #sexedpl, ale "(…) zaprasza panią Rubik do ministerstwa edukacji".

 

- Razem przeczytamy rozporządzenie i podstawy programowe do wychowania do życia w rodzinie – mówiła - (...) z ekspertami będziemy mogli pokazać, w jaki sposób małe dziecko między innymi przygotowuje się do dorosłego życia, do znajomości jego cielesności.

 

Rubik odniosła się do słów minister w swoim wpisie na Facebooku: "(…) Podstawy programowe przedmiotu Wychowanie do życia w rodzinie znam doskonale - napisała. - (…) Jestem przekonana, że obowiązkiem świeckiej szkoły jest przekazanie młodym ludziom kompetentnej, naukowej wiedzy na ten temat. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wygląda rzeczywistość. Pani Minister, spotkajmy się jak najprędzej i rozpocznijmy wolny od uprzedzeń dialog" - dodała.

 

 

Kampania w politycznym kontekście

 

Kampania, do której modelka zaprosiła celebrytów zyskała duży rozgłos w mediach. Składa się z kilkunastu filmów, w których znane osoby (m.in. Maciej Stuhr, Brodka i Robert Biedroń) przedstawiają wybrane aspekty związane z seksualnością - m.in. tematy antykoncepcji, masturbacji, pierwszego razu i rozmawiania z dorastającymi dziećmi na temat seksu.

 

Modelka podkreślała, że zainicjowana przez nią kampania wynika z braku edukacji seksualnej w Polsce i z ograniczenia dostępu do antykoncepcji hormonalnej (w czerwcu prezydent podpisał ustawę przewidującą, że tzw. pigułka "dzień po" jest dostępna tylko na receptę - red). Anja Rubik brała też udział w czarnych protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce.

 

Wcześniej krytycznie do kampanii #SexedPL odniosła się Marta Kaczyńska, która w tygodniku "Sieci Prawdy" napisała, że "Autorzy edukacyjnych klipów normy kulturowe, zasady moralne czy też dojrzałość emocjonalną do nawiązywania intymnej relacji z drugim człowiekiem zupełnie zignorowali". "Nie ma mowy o tym, że najbezpieczniej jest po prostu mieć jednego, stałego partnera, o małżonku nie wspominając (...). Oddając się sobie nawzajem wyłącznie z hedonistycznych pobudek, poddajemy się animizacji i uwsteczniamy" - komentowała.

 

polsatnews.pl, RMF FM, wirtualnemedia.pl

mta/paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie