Nowy prezydent Zimbabwe wrócił do kraju. Gdy obiecał miejsca pracy, tłumy wiwatowały

Polska
Nowy prezydent Zimbabwe wrócił do kraju. Gdy obiecał miejsca pracy, tłumy wiwatowały
PAP/EPA/Kim Ludbrook

Emmerson Mnangagwa, który w piątek ma zostać zaprzysiężony jako prezydent Zimbabwe na miejsce Roberta Mugabego, powrócił w środę do kraju i wystąpił publicznie w Harare, wołając do wiwatującego tłumu: "Naród się wypowiedział. Głos narodu jest głosem Boga". - Jesteśmy dziś świadkami początku nowej, rozwijającej się demokracji - obwieścił.

Entuzjastycznie przyjęto jego obietnicę zapewnienia mieszkańcom Zimbabwe miejsc pracy.

 

Wrócił z emigracji

 

- Wszyscy jesteśmy Zimbabweńczykami - powiedział przyszły prezydent. - Potrzebujemy pokoju w naszym kraju i pracy, pracy, pracy - powiedział.

 

75-letni Mnangagwa, były wiceprezydent Zimbabwe, uciekł w tym miesiącu z kraju w obawie o swoje życie, gdy zdymisjonował go Mugabe, co stało się bezpośrednią przyczyną bezkrwawego wojskowego zamachu stanu, w wyniku którego prezydent został zmuszony do ustąpienia ze stanowiska.

 

Mugabe ustąpił we wtorek. W środę Mnangagwa przyleciał do Harare z Afryki Południowej.

 

Przemawiając w środę przed siedzibą Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe - Frontu Patriotycznego (ZANU-PF), Mnangagwa ujawnił, że był w kontakcie z dowódcami wojskowymi podczas burzliwych dwóch tygodni od zdymisjonowania go przez Mugabego.

 

Gdy w niedzielę Mugabe został usunięty z funkcji przewodniczącego ZANU-PF, Mnangagwę wybrano na nowego lidera rządzącego ugrupowania.

 

37 lat u władzy

 

Mugabe pozostawał u władzy przez 37 lat i był najstarszym szefem państwa na świecie. Pod jego rządami zasobny wcześniej kraj popadł w ruinę gospodarczą, a jego przeciwnicy polityczni byli prześladowani.

 

Mnangagwa przez kilkadziesiąt lat stał u boku oskarżanego o autorytaryzm Mugabego i stanowi produkt stworzonego przez niego systemu władzy. Ma powiązania z zimbabweńskim wojskiem, w trakcie wieloletniej kariery politycznej stawał na czele różnych ministerstw i tajnych służb. Zdymisjonowany przez Mugabego jako wiceprezydent, uciekł z Zimbabwe i dopiero wtedy zaczął krytykować swego dawnego mentora.

 

Zdaniem obserwatorów Mnangagwa najprawdopodobniej będzie rządził krajem do wyborów w przyszłym roku.

 

PAP

hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie