Lekarze ze szpitala pediatrycznego w Warszawie rozpoczną spór zbiorowy. Domagają się poprawy sytuacji finansowej placówki

Polska
Lekarze ze szpitala pediatrycznego w Warszawie rozpoczną spór zbiorowy. Domagają się poprawy sytuacji finansowej placówki
Polsat News

Lekarze z Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie zapowiedzieli w środę, że 20 grudnia wejdą w spór zbiorowy z władzami placówki. Domagają się poprawy sytuacji finansowej szpitala i wzrostu wynagrodzeń.

Lekarze wysłali też do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła list otwarty. - W liście prosimy go o pochylenie się nad tą sprawą i o pomoc w rozwiązaniu tej trudnej sytuacji - powiedziała na konferencji prasowej lekarka rezydentka Patrycja Matczuk. Dodała, że szpital obecnie jest zadłużony na 400 mln zł.

 

Jak mówili lekarze, trudna sytuacja placówki ma odzwierciedlenie w czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty. Do kardiologa rodzice z dzieckiem dostaną się pod koniec 2019 r., w podobnym terminie dostać się można do specjalisty neurologa, w  poradni pulmonologicznej zaś trwają zapisy na 2022 r.

 

- Jako lekarze popieramy wszystkie działania, które mają służyć poprawie sytuacji finansowej szpitala, i oczekujemy, że wpłynie to również na wzrost naszych wynagrodzeń - dodała.


"Sytuacja finansowa szpitala wygląda tragicznie"

 

Dyrekcja szpitala złożyła w ministerstwie zdrowia projekt programu naprawczego, który zakłada oddłużenie placówki i przekazanie dodatkowych pieniędzy na dalszy rozwój placówki. Dyrektor szpitala Robert Krawczyk powiedział, że "sytuacja finansowa szpitala, jak wszystkich szpitali klinicznych, wygląda tragicznie".

 

- My cały czas się ograniczamy, cały czas zaciskamy pasa - nie mówię, że chcielibyśmy żyć rozrzutnie i trwonić pieniądze, ale pewna kwota pieniędzy by się przydała - dodał. Jego zdaniem, powinno nastąpić oddłużenie szpitali oraz ustalenie takiego sposobu ich finansowania, który pozwoliłby "tym szpitalom w miarę bezpiecznie i normalnie funkcjonować".

 

Krawczyk poinformował, że miesięczny budżet szpitala to ok. 12 mln zł. - Myślę, że powinien to być budżet co najmniej o połowę większy - powiedział.

 

Wypowiedzieli klauzulę opt-out


8 listopada w ramach protestu ok. 100 lekarzy ze szpitala pediatrycznego wzięło urlop na żądanie - planowe zabiegi i przyjęcia zostały odłożone, szpital pracował w trybie dyżurowym.

 

Pod koniec października zakończył się prowadzony przez cztery tygodnie, m.in. w tym szpitalu, protest głodowy pracowników medycznych. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach w całym kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej niż przewidują obowiązujące normy. Domagają się oni wzrostu nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

 

"Nawoływania, które nie licują z godnością lekarzy"


W minionym tygodniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapewnił, że resort monitoruje to zjawisko i ocenił, że "ono w tej chwili nie przybiera takiego wymiaru, który w istotny sposób mógłby niepokoić, jeśli chodzi o spojrzenie na całą Polskę". Zdaniem szefa MZ apele o wypowiadanie klauzuli opt-out to "nawoływania, które nie licują z godnością lekarzy, także organizacji lekarskich".

 

MZ zapewnia, że postulaty dotyczące wzrostu wynagrodzeń w służbie zdrowia i zwiększenia nakładów są sukcesywnie realizowane. Resort wskazuje w tym kontekście m.in. ustawę regulującą sposób ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych; rozporządzenia dot. wzrostu wynagrodzeń rezydentów oraz trwające w Sejmie prace nad projektem, przewidującym stopniowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie