Donald Trump ułaskawił Drumsticka i Wishbone'a. "Mają przed sobą szczęśliwe życie"

Świat
Donald Trump ułaskawił Drumsticka i Wishbone'a. "Mają przed sobą szczęśliwe życie"
PAP/EPA/Michael Reynolds

Na dwa dni przed Świętem Dziękczynienia, podczas ceremonii w Białym Domu, prezydent Donald Trump ułaskawił indyka o imieniu Drumstick. - W przeciwieństwie do milionów innych indyków Drumstick ma przed sobą szczęśliwe życie - powiedział Trump.

W ceremonii ułaskawienia indyka, pierwszej w czasie prezydentury Trumpa, wzięli udział m.in. jego żona Melania i syn Barron.

 

Donald Trump poinformował, że darował życie także drugiemu indykowi o imieniu Wishbone, który nie był obecny na uroczystości w Białym Domu. Oba ptaki trafią na Uniwersytet Tech w Wirginii, gdzie doglądać ich będą studenci z wydziału weterynarii.

 

"Tych ułaskawień nie mogę cofnąć"

 

Są tam już dwa indyki - Tater i Tot - które przed rokiem ułaskawił prezydent Barack Obama. - Anulowałem już wiele rozporządzeń mojego poprzednika, ale moi doradcy powiedzieli mi, że w żadnym wypadku nie mogę uchylić tych ułaskawień Baracka Obamy - żartował Trump.

 

Coroczną prezydencką tradycję ułaskawiania indyków oficjalnie rozpoczął prezydent George Bush w 1989 r., ale jej źródeł historycy doszukują się już w 1863 r., kiedy prezydent Abraham Lincoln na prośbę swego syna Tada oszczędził bożonarodzeniowego indyka. Tad nazwał swego nowego przyjaciela imieniem Jack i nauczył go chodzić za sobą po ogrodach Białego Domu.

 

To jedno z najważniejszych świąt Amerykanów

 

Święto Dziękczynienia jest dniem wolnym od pracy i zawsze obchodzone jest w ostatni czwartek listopada. Amerykanie już w środę masowo wyjeżdżają na długi weekend do mieszkających daleko rodzin. Święto to jest obok Bożego Narodzenia najważniejszym świętem w USA i ma charakter świecko-religijny.

 

Amerykanie tradycyjnie spotykają się wówczas z najbliższymi na uroczystych obiadach, na których główną potrawą jest pieczony indyk z nadzieniem, słodkimi kartoflami i żurawiną.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie