Czworo skeletonistów na dopingu. Rosja straciła dwa medale olimpijskie

Świat
Czworo skeletonistów na dopingu. Rosja straciła dwa medale olimpijskie
Flickr/Republic of Korea/ZZ BY-SA 2.0

Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) poinformował o dyskwalifikacji i dożywotnim wykluczeniu z igrzysk czworga rosyjskich skeletonistów, w tym najlepszego w Soczi Aleksandra Trietiakowa. Brązowy medal w rywalizacji kobiet straciła z kolei Jelena Nikitina.

Pozostała ukarana dwójka to Maria Orłowa i Olga Potylicyna. MKOl wszystkim zarzuca złamanie przepisów dopingowych.

 

Wcześniej w listopadzie MKOl zdyskwalifikowanych zostało sześcioro biegaczy narciarskich, w efekcie czego gospodarze igrzysk 2014 roku stracili cztery medale: złoty i srebrny w biegu na 50 km, które wywalczyli Aleksander Legkow i Maksim Wylegżanin, srebro za sprint drużynowy, w którym ten drugi startował w parze z Nikitą Kriukowem oraz srebro za sztafetę 4x10 km.

 

Oprócz Legkowa i Wylegżanina dożywotni zakaz startu w igrzyskach nałożono na Jewgienija Biełowa, Aleksieja Pietuchowa, Jewgienię Szapowałowa i Julię Iwanową, którzy w Soczi nie stanęli na podium.

 

Ponowne badania olimpijczyków z Soczi


MKOl, a właściwie Komisja Dyscyplinarna z Denisem Oswaldem na czele, ponownie bada próbki wszystkich rosyjskich olimpijczyków z Soczi. Ma to związek z aferą ujawnioną m.in. przez Grigorija Rodczenkowa, byłego dyrektora moskiewskiego laboratorium antydopingowego. Według jego zeznań, dochodziło tam do manipulacji poprzez tuszowanie pozytywnych wyników i podmienianie próbek.

 

Decyzja, czy Rosjanie będą mogli wziąć udział w igrzyskach w Pjongczangu (9-25 lutego) ma zapaść 5 grudnia. Z powodu skandalu dopingowego część rosyjskich sportowców nie została już dopuszczona do startu w letniej olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 roku.

 

"Sborna" wygrała klasyfikację medalową igrzysk w Soczi z dorobkiem 13 złotych, 11 srebrnych i dziewięciu brązowych. Po ostatnich decyzjach MKOl ta liczba zmniejszyła się o dwa złote, trzy srebrne i brązowy.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie