Artyści postawili pomnik ofiar Holokaustu koło domu polityka prawicowej AfD. Bo nazwał go "pomnikiem hańby"

Świat
Artyści postawili pomnik ofiar Holokaustu koło domu polityka prawicowej AfD. Bo nazwał go "pomnikiem hańby"
PAP/EPA/RONALD WITTEK

Grupa artystów z Centrum Politycznego Piękna ustawiła "replikę" berlińskiego pomnika ofiar Holokaustu przed domem Bjoerna Hoecke - polityka prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD), który zarzucał Niemcom mentalność narodu pokonanego.

Na działce sąsiadującej z domem polityka AfD w Bornhagen (Turyngia) stanęły 24 betonowe bloki, przypominające Pomnik Ofiar Holokaustu w Berlinie. Hoecke, który jest szefem frakcji (AfD) w landtagu Turyngii, wywołał w styczniu falę oburzenia, gdy ten berliński monument nazwał "pomnikiem hańby".

 

- My, Niemcy, nasz naród, jesteśmy jedynym narodem na świecie, który posadził sobie pomnik hańby w samym sercu swojej stolicy - powiedział Hoecke podczas spotkania w Dreźnie. - Niemiecka mentalność jest mentalnością "brutalnie pokonanego narodu - dodał.

 

"Faszystowskie metody"


Jeden z polityków AfD, Andre Poggenburg, wydał w środę oświadczenie, w którym oskarżył Centrum Politycznego Piękna o działanie przestępcze, polegające na obserwowaniu domu Bjoerna Hoecke w Bornhagen przez 10 miesięcy.

 

Centrum zapowiada, że opublikuje informacje uzyskane podczas tej obserwacji, chyba że Hoecke uklęknie przed pomnikiem w Berlinie lub w Bornhagen, by prosić o przebaczenie za zbrodnie Niemiec z czasów drugiej wojny światowej.

 

Poggenburg uważa, że Centrum stosuje "faszystowskie metody", domaga się śledztwa i ukarania winnych.

 

PAP

prz/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze