Sasin: instytucje europejskie i opozycja próbują storpedować działania ratujące puszczę

Polska

- W ramach nagonki na Polskę - na takiej zasadzie, że cokolwiek się tutaj stanie, to jest źle i trzeba skrytykować, przeciwko temu wystąpić - nawet tak niepolityczna rzecz jak działania w Puszczy Białowieskiej jest torpedowana przez działania instytucji europejskich i opozycji - powiedział Jacek Sasin w programie "Graffiti".

W poniedziałkowym orzeczeniu, które zostało wydane po dwóch wysłuchaniach z udziałem ministra środowiska Jana Szyszki, sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzili słuszność nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki Puszczy Białowieskiej.

 

15 dni na odpowiedź dla ministra z PiS

 

Dali też władzom w Warszawie 15 dni na powiadomienie Komisji o wszelkich środkach, jakie podejmą w celu jego pełnego poszanowania.

 

Gdyby KE uznała, że Polska nie przestrzega w pełni tego rozstrzygnięcia, będzie mogła zażądać nowego postępowania. Jeśli wówczas Trybunał potwierdzi, że wycinka jest kontynuowana, nakaże Polsce zapłatę na rzecz Komisji kary w wysokości co najmniej 100 tys. euro dziennie.

 

Do wydanego orzeczenia odniósł się Jacek Sasin, poseł PiS, który stwierdził, że "nie wie, o co chodzi instytucjom unijnym".

 

Jego zdaniem decyzje, które są podejmowane na szczeblu europejskim szkodzą Puszczy Białowieskiej.

 

- O co UE chodzi? O to, żeby Puszcza zniknęła? - pytał poseł PiS.

 

"Tweet Donalda Tuska jest kłamliwy"

 

Gość Piotra Witwickiego odniósł się również do tweeta Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej zasugerował, że polski rząd swoimi działaniami realizuje rosyjski scenariusz.

 

- Nie podzielam tej diagnozy, swoją drogą - skandalicznej. Nie powinna mieć ona miejsca. Ten tweet jest kłamliwy, nie przystaje do obecnej sytuacji w Polsce. Teza o realizowaniu jakiegoś kremlowskiego scenariusza jest tezą absolutnie księżycową. I głosi ją człowiek, który w realizowaniu kremlowskiego scenariusza był specjalistą  - powiedział Sasin.

 

Zdaniem posła PiS Donald Tusk nie ma czystego sumienia jeśli chodzi o stosunki z Rosją więc dziś próbuje "zwalać winę na innych".

 

 

Polsat News, polsatnews.pl

 

 

nro/hlk/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie