Policja odzyskała przedmioty skradzione z mieszkania Johna Lennona i Yoko Ono

Świat
Policja odzyskała przedmioty skradzione z mieszkania Johna Lennona i Yoko Ono
Reuters

Niemiecka policja odzyskała ponad sto przedmiotów o wartości 3,1 mln euro należących do Johna Lennona i Yoko Ono. Skradziono je 11 lat temu z ich mieszkania w Nowym Jorku. Berlińska policja pokazała we wtorek dziennikarzom część zabezpieczonej kolekcji. Znajdują się w niej m.in. pamiętniki i okulary Lennona.

Wśród cennych przedmiotów należących do zamordowanego w 1980 roku muzyka, twórcy zespołu The Beatles znajdują się jego pamiętniki z lat 1975, 1979 i 1980, a także nuty piosenek "Woman" i "Just like starting over". Na konferencji zaprezentowano też okulary - w tym jedną parę z receptą w etui, taśmę z nagranym koncertem Beatlesów, zeszyt szkolny z 1951 roku i papierośnicę.

 

Ostatni wpis w pamiętniku z 1980 roku pochodzi z 8 grudnia i dotyczy spotkania z portrecistką Annie Leibovitz w celu wykonania serii zdjęć. Powstało wtedy rzeczywiście słynne zdjęcie Lennona i Ono. Wieczorem tego samego dnia Lennon został zastrzelony przed swoim domem.

 

Były kierowca Yoko Ono podejrzany o kradzież

 

86 przedmiotów odkryto w lipcu w jednym z berlińskich domów aukcyjnych, który ogłosił upadłość. Pozostałe znaleziono w poniedziałek w zapasowej oponie ukrytej w samochodzie pasera.

 

Większość przedmiotów została zidentyfikowana przez wdowę po muzyku, Yoko Ono, na podstawie zdjęć w konsulacie w Nowym Jorku.

 

Podejrzany o kradzież kolekcji jest 50-letni mężczyzna - Koral K., który w latach 1995-2006 pracował jako kierowca Yoko Ono. W 2007 roku sąd skazał go na 60 dni więzienia, ponieważ szantażował swoją pracodawczynię, grożąc opublikowaniem zdjęć wykonanych potajemnie w jej mieszkaniu.

 

Mieszkający w Turcji domniemany sprawca kradzieży próbował trzy lata temu sprzedać łup za pośrednictwem pasera w Berlinie. Koral K. jest poszukiwany listem gończym.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie