Konflikt na Ukrainie. Separatyści walczą między sobą o władzę

Świat
Konflikt na Ukrainie. Separatyści walczą między sobą o władzę
Wikimedia Commons

"Uzbrojeni ludzie w mundurach zajęli we wtorek siedzibę MSW samozwańczej, separatystycznej Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) i otoczyli centrum Ługańska na wschodzie Ukrainy"- poinformowały ukraińskie media.

Według doniesień były to osoby kontrolowane przez zwolnionego dzień wcześniej ze stanowiska szefa MSW „republiki” Ihora Korneta. Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), która ma w Ługańsku swoich obserwatorów, potwierdziła „pewien wzrost aktywności wojskowej” w tym mieście - podała gazeta internetowa „Ukrainska Prawda”.

 

Nie działa radio i telewizja

 

Państwowa agencja informacyjna Ukrinform doniosła, że w Ługańsku od kilku godzin nie działa radio i telewizja, a na ulicach widać transportery opancerzone.

 

Deputowany do ukraińskiego parlamentu i członek kolegium MSW Ukrainy Anton Heraszczenko powiedział agencji Unian, że konflikt rozpoczął się, gdyż Kornet nie chce ustąpić ze stanowiska szefa MSW, czego domaga się przywódca „republiki” Ihor Płotnicki. Według polityka przyczyną konfliktu jest walka o dochody z przemytu.

 

Sam Płotnicki wydał oświadczenie, w którym zapewnił, że sytuacja w Ługańsku jest w pełni pod kontrolą. - Mogę zapewnić, że próby utrzymania się pewnych osób u władzy za cenę destabilizacji sytuacji w państwie skazane są na porażkę i w najbliższym czasie zostaną zażegnane - podkreślił.

 

PAP

 

 

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie