Episkopat chce zmian w sposobie głoszenia kazań. Homilie powinny uwzględniać potrzeby niesłyszących

Polska
Episkopat chce zmian w sposobie głoszenia kazań. Homilie powinny uwzględniać potrzeby niesłyszących
Polsat News

"W każdej diecezji powinien być ksiądz znający język migowy, żeby homilie mogły być zrozumiałe także dla niesłyszących" - to jedno ze wskazań Konferencji Episkopatu Polski o homiliach. Biskupi przypomnieli też, że kazań mszalnych nie należy zastępować komunikatami episkopatu.

W opublikowanych na stronie episkopatu wskazaniach KEP dotyczących homilii mszalnej biskupi zaznaczyli, że z kazania w czasie mszy nie wolno rezygnować "bez poważnej przyczyny". Homilia powinna też być "każdorazowo starannie przygotowywana". - Papież Franciszek prosi księży o studium, modlitwę, refleksję i kreatywność duszpasterską - przypomnieli.

 

Biskupi zalecają język migowy

 

Podkreślili, że "nie można zaniedbać homilii dla osób niesłyszących lub słabo słyszących", ponieważ "Bóg pragnie dotrzeć ze słowem zbawienia do wszystkich ludzi". - Księża biskupi zalecają w takich sytuacjach język migowy, w każdej diecezji powinni być odpowiednio przygotowani duszpasterze posługujący się tym językiem - powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że można też skorzystać z pomocy tłumacza lub używać środków multimedialnych, ale "powściągliwie i roztropnie".

 

Hierarchowie zalecili też ostrożność w stosowaniu innych "środków aktywizujących" w czasie homilii, np. muzyki czy rekwizytów, aby te nie zdominowały słowa. - W ocenie stosowności użycia takich środków podczas homilii należy mieć na względzie przede wszystkim świętość miejsca kultu Bożego - wyjaśnili. Przypomnieli natomiast, że homilie dla dzieci mogą mieć formę dialogu.

 

Komunikat KEP nie może zastąpić autorskiej homilii

 

Dokument zabrania kaznodziejom zastępowania autorskiej homilii odczytaniem komunikatu KEP, a list pasterski można w jej miejsce odczytać tylko wtedy, jeśli "spełnia wymogi stawiane homilii w liturgii". - Komunikaty Konferencji Episkopatu Polski lub biskupa nie zastępują homilii. Zaleca się je zamieszczać w gablotach kościelnych lub w prasie religijnej i w Internecie, ewentualnie odczytać w ramach ogłoszeń parafialnych lub poinformować wiernych o ich ogłoszeniu - napisali hierarchowie.

 

Homilii nie może również zastąpić adoracja eucharystyczna ani jakiekolwiek inne nabożeństwo po mszy.

 

Z homilii nie należy rezygnować w czasie mszy pogrzebowych

 

We wskazaniach można też przeczytać, że homilię może głosić wyłącznie wyświęcony prezbiter albo biskup czy diakon - nie osoba świecka, konsekrowana ani kleryk. Kaznodzieja ponadto powinien być wśród celebransów mszy. - Niewłaściwą praktyką jest zwyczaj głoszenia homilii przez cały dzień świąteczny przez kapłana lud diakona, który we Mszy Świętej nie uczestniczy - napisali biskupi.

 

Hierarchowie przypomnieli też, że z homilii nie należy rezygnować w czasie mszy pogrzebowych. - Homilia podczas pogrzebu stanowi bowiem niepowtarzalną okazję do głoszenia Zmartwychwstałego Chrystusa, szczególnie wobec wielu niewierzących czy obojętnych religijnie, którzy uczestniczą w liturgii - wyjaśnili, przestrzegając jednocześnie, by homilia pogrzebowa - chociaż można w niej wspomnieć o okolicznościach życia i śmierci zmarłego - nie może stać się mową pochwalną.

 

Wskazania dotyczące homilii mszalnej biskupi przyjęli podczas październikowych obrad w Lublinie.

 

PAP

nro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie