Tsunami po trzęsieniu ziemi w Nowej Kaledonii. Fale mogą przekroczyć metr wysokości

Świat
Tsunami po trzęsieniu ziemi w Nowej Kaledonii. Fale mogą przekroczyć metr wysokości
Flickr/carawah/CC BY-ND 2.0/Zdj. ilustracyjne

Wykryto fale tsunami po podmorskim trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7.3, które nawiedziło w poniedziałek rano czasu lokalnego okolice Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym - poinformował Reuters.

Po podmorskim trzęsieniu ziemi o magnitudzie 7, które nawiedziło wyspy leżące na Oceanie Spokojnym, Nową Kaledonię i Vanuatu zaobserwowano fale tsunami na tych terytoriach - poinformowało Centrum Ostrzeżeń o Tsunami (Pacific Tsunami Warning Center).

 

Centrum podało, że spodziewa się na terenie Nowej Kaledonii fali przekraczających wysokość 1 metra; na terenie Vanuatu fale spodziewane są niższe fale. Wysokość fali zależy także od rodzaju wybrzeża.

 

Do podmorskiego trzęsienia ziemi o magnitudzie 7 doszło w odległości 82 kilometrów na wschód od Wysp Lojalności stanowiących część Nowej Kaledonii o godzinie 9.43 czasu lokalnego, w poniedziałek.

 

Nowa Kaledonia jest położona 1400 km na wschód od Australii i 1500 km na północny zachód od Nowej Zelandii.


Jest francuskim terytorium zamorskim, w którego skład wchodzi główna wyspa (Nowa Kaledonia) i okoliczne wyspy - m.in  Wyspy Lojalności (będące jedną z prowincji Nowej Kaledonii), Wyspy Chesterfield i in.

 

PAP

prz/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie