"Myślimy o tym, by zdecydować się na pracę ręczną". Tomaszewski o możliwym wycofaniu harvesterów z Puszczy

Polska
"Myślimy o tym, by zdecydować się na pracę ręczną". Tomaszewski o możliwym wycofaniu harvesterów z Puszczy
Polsat News

Prace przy użyciu harvesterów zaszły już tak daleko, że myślimy o tym, by je wycofać i zdecydować się na pracę ręczną; należy spodziewać się takiej decyzji - wskazał dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski, pytany o wycinkę w Puszczy Białowieskiej.

- Prace przy użyciu harvesterów zaszły już tak daleko już i stan sanitarny został na tyle uporządkowany, iż poważnie myślimy o tym, by podjąć decyzję o wycofaniu harvesterów i zdecydowaniu się na pracę ręczną - powiedział Tomaszewski, dyrektor generalny Lasów Państwowych w poniedziałek w radiu RMF FM.

 

Dopytywany, czy oznacza to, że kombajny wyjadą z Puszczy Białowieskiej, odpowiedział: "Proszę spodziewać się takiej decyzji".

 

- Wszystko wskazuje na to, że doszliśmy do takiego momentu, w którym możemy to dokonać bez szkody dla porządkowania sanitarnego lasów - dodał.

 

"Naprawdę nie jest to technologia szkodliwa"

 

Szef Lasów Państwowych przypomniał, że gdy pojawiły się harvestery, to wielu leśników było bardzo negatywnie nastawionych do tej technologii. - Ale badania pokazały wyraźnie, że nacisk jednostkowy na powierzchnię gruntu jest taki niewielki, że naprawdę nie jest to technologia szkodliwa - zaznaczył.

 

Tomaszewski podkreślił też, że "to jest bardzo bezpieczne pozyskiwanie surowca drzewnego w sytuacji, gdy większość drzew to są drzewa suche, a świerki suche i każde inne drzewo suche po 2 latach upada i niestety może doprowadzić do uszczerbku na życiu i zdrowiu".

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie