Jest śledztwo ws. wyjazdu prezydenta Gdańska do Madrytu

Polska
Jest śledztwo ws. wyjazdu prezydenta Gdańska do Madrytu
Polsat News

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku wszczęła śledztwo, w którym będzie badać, czy gdańscy urzędnicy, w tym prezydent miasta, przyjęli korzyść majątkową w postaci sfinansowania trzydniowego pobytu w Madrycie przez spółkę świadczącą usługi wodociągowo-kanalizacyjne. O wszczęciu śledztwa poinformowała w poniedziałek Grażyna Wawryniuk rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Wyjaśniła, że w postępowaniu sprawdzane będzie, czy miejscy urzędnicy przyjęli korzyść majątkową poprzez "przyjęcie zaproszenia na konferencję oraz spotkanie akcjonariuszy Saur Neptun Gdańsk, które miały miejsce w kwietniu br. w Madrycie". - Koszty związane z dotarciem, pobytem i udziałem w konferencji oraz spotkaniu poniosła strona zapraszająca - wyjaśniła Wawryniuk.

 

Zawiadomienie w tej sprawie złożył w prokuraturze w połowie października członek zarząd okręgowego PiS w Gdańsku Andrzej Jaworski oraz wiceprezes Stowarzyszenia myGdansk.pl Hubert Grzegorczyk.

 

"Nie powinien przyjmować żadnych korzyści od instytucji"

 

W kwietniowym wyjeździe do stolicy Hiszpanii prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi towarzyszyli asystent Marek Bonisławski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotr Grzelak oraz dyrektor wydziału gospodarki miejskiej Urzędu Miejskiego w Gdańsku Sławomir Kiszkurno.

 

Według autorów zawiadomienia, wydatki związane z wyjazdem na trzydniowy kongres "Global Water Summit 2017", w kwocie ok. 3,5 tys. dolarów za każdą osobę, zostały sfinansowane przez spółkę Saur Neptun Gdańsk (SNG), operatora systemu wodociągowo-kanalizacyjnego w mieście.

 

Informując przed miesiącem media o złożeniu zawiadomienia Jaworski zaznaczał, że prezydent Gdańska, jako "organ, który wydaje decyzje na temat kosztów wody dla mieszkańców Gdańska", nie powinien przyjmować żadnych korzyści od instytucji, "które są mu w tym względzie podległe". Dodał, że delegacja Gdańska przebywała w jednym z najdroższych madryckich hoteli i była też na meczu piłkarskim Realu Madryt.

 

- Mieszkańcy Gdańska mają prawo wiedzieć, czy dlatego woda w Gdańsku należy do jednych z najdroższych w Polsce, wśród dużych miast. Tylko dlatego, że właśnie organ taryfowy jeździ na wycieczki i na mecze i w związku z powyższym nie ma tej kontroli - powiedział Jaworski.

 

Koszt udziału jednej osoby wyniósł 683,83 zł

 

Rzeczniczka prasowa prezydenta Gdańska Magdalena Skorupka-Kaczmarek, wyjaśniała w październiku, że koszt udziału jednej osoby, jaki poniosło miasto w związku z wyjazdem wyniósł 683,83 zł. - Całkowity wydatek związany z delegacją całej grupy, to kwota 2735,32 zł. Pozostałe koszty związane z organizacją wyjazdu, jego przebiegiem oraz programem towarzyszącym wizycie oficjalnej zostały opłacone przez Grupę Saur, której częścią jest Saur Neptun Gdańsk - informowała w komunikacie przesłanym mediom.

 

- Prezydent miasta Gdańska, będąc organem taryfowym wobec spółki SNG, weryfikuje wniosek taryfowy dotyczący cen wody, a nie ustala go. Co należy zaś podkreślić od 5 lat taryfa w Gdańsku nie uległa zmianie - zaznaczała Skorupka-Kaczmarek.

 

Dodała, że Grupa Saur mająca swoją siedzibę we Francji, swoje przedstawicielstwa ma również m.in. na Cyprze, w Szkocji czy w Hiszpanii. Przypomniała, że gmina Gdańsk jest właścicielem 49 proc. udziałów w spółce SNG. - Udział zaś w tak istotnych dla funkcjonowania spółki wydarzeniach, jak spotkania akcjonariuszy nie jest przywilejem, a obowiązkiem związanym ze sprawowaniem bieżącego nadzoru i pozyskiwaniem informacji na temat aktualnej kondycji spółki - nadmieniała.

 

"Flagowe, globalne wydarzenie branży wodnej"

 

Wyjaśniała, że program wizyty w Madrycie "w niczym nie odbiega" od "standardów stosowanych w podobnych sytuacjach" na całym świecie.

 

- Nasze miasto przyjmując przedstawicieli innych metropolii, ważne osobowości świata biznesu, kultury mediów, czy też innych interesujących nas branż zawsze dba o przygotowanie programu, który ilustruje nasz potencjał. Gdańsk promuje w takich sytuacjach najbardziej istotne miejsca, poprzez oferowanie bezpłatnego udziału w wydarzeniach na najbardziej prestiżowych obiektach, takich jak: Stadion Energa, Ergo Arena, ECS - wyjaśniała.

 

Podkreśliła, że konferencja w Madrycie jest "flagowym, globalnym wydarzeniem branży wodnej". "Organizowana od 11 lat gromadzi samorządy współpracujące z największymi firmami na świecie, liderów branży wodociągowej, przemysłowych użytkowników wody, menedżerów, wiodących dostawców technologii wodnych i głównych inwestorów. Jej celem jest dyskusja i dzielenie się wiedzą na temat aktualnych wyzwań związanych z zarządzaniem zasobami na świecie oraz prezentacja innowacyjnych technologii wodnych" -tłumaczyła rzecznik prezydenta Gdańska.

 

Informację o wszczęciu śledztwa w tej sprawie jako pierwsze podało Radio Gdańsk.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie