Ukazały się książki w języku polskim do nauki religii muzułmańskiej

Polska
Ukazały się książki w języku polskim do nauki religii muzułmańskiej
Polsat News

Dzieci uczące się religii muzułmańskiej mają do tego specjalne książeczki wydane w języku polskim przez Muzułmański Związek Religijny w RP. Do tej pory nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach. W planach jest wydanie kolejnych podręczników.

Wydanie książeczek do nauki religii było możliwe dzięki współpracy Muzułmańskiego Związku Religijnego (MZR) z ministerstwem ds. religii Republiki Turcji - powiedziała Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR.

 

Musieli korzystać z materiałów w internecie

 

Dodała, że to jedna z pierwszych książeczek do nauki religii przetłumaczona i wydana w języku polskim. Mówiła, że dotychczas nauczyciele korzystali z materiałów dostępnych w innych językach czy też z materiałów udostępnionych w internecie.

 

Z książeczek, z ładną oprawą graficzną i o wysokiej jakości edukacyjnej - jak oceniła Pawlic-Miśkiewicz - dzieci mogą czerpać wiedzę o podstawach religii muzułmańskiej, Koranie i modlitwach.

 

Dodała, że merytorycznie jest cenna nie tylko dla dzieci, ale też dla młodzieży i dorosłych. Mówiła, że jeśli pominie się stereotypowe postrzeganie, że kolorowa książeczka jest tylko dla dzieci, to treści, które się w niej znajdują mogą być przydatne także dla dorosłych.

 

Książki trafiły do wszystkich muzułmańskich gmin wyznaniowych w kraju. Będą też dostępne na stronie internetowej Biblioteki Tatarskiej prowadzonej przez MZR.

 

"Ważne dla tożsamości dzieci"

 

W planach związku jest też wydanie serii "Moja wspaniała religia" - podręczników do nauki religii dla nieco starszych uczniów. Ma się ukazać w na początku przyszłego roku.

 

Jak powiedziała PAP Dagmara Sulkiewicz z MZR, książki zarówno młodszych jak i starszych dzieci to duża pomoc dydaktyczna, bo - jak dodała - podchodzi do tematu bardzo kompleksowo.

 

Lekcje religii prowadzone są w gminach wyznaniowych należących do MZR. W Podlaskiem lekcje odbywają się m.in. w Białymstoku, gdzie uczęszcza na nie ponad 30 dzieci. Sulkiewicz powiedziała, że zajęcia odbywają się raz w tygodniu, dzieci uczą się m.in. podstaw religii, czytania w języku arabskim i modlitw.

 

Dodała, że te zajęcia są ważne dla tożsamości dzieci, bo mogą poznać historię i tradycje islamu, ale - jak mówiła - to także okazja do poznania się i zintegrowania.

 

PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie