Sprawdź jakość powietrza. Dane z polskich miast dostępne na stronie polsatnews.pl

Polska

Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia ponad 80 proc. mieszkańców europejskich miast oddycha powietrzem, które nie spełnia norm jakości. Na naszym portalu można na bieżąco sprawdzać poziom stężenia szkodliwych pyłów w poszczególnych miastach Polski. Służy do tego specjalny moduł, który w czytelny sposób prezentuje najnowsze dane ze stacji pomiarowych.

Jeżeli chcemy sprawdzić jakie jest stężenie szkodliwych pyłów PM 10 i PM 2,5 - wystarczy w panelu "Jakość powietrza", umieszczonym na głównej stronie naszego portalu, wybrać województwo, a następnie interesujące nas miasto.

 

System pokaże nam procentowy poziom stężenia szkodliwych pyłów, a także wyświetli informację na temat jakości powietrza.

 

Dane także z europejskich miast

 

Od czwartku możemy także sprawdzić poziom smogu w miastach europejskich. Służy do tego specjalna, interaktywna mapa dostępna na stronie airindex.eea.europa.eu, która przedstawia gromadzone z godziny na godzinę dane z ponad 2 tys. stacji pomiarowych.

 

Stacje pomiarowe zaznaczono za pomocą punktów w sześciu kolorach. Turkusowy oznacza dobrą jakość powietrza, czerwony sygnalizuje złą jakość, ciemnoczerwony - bardzo złą, a szary - brak danych.

 

Dane z tej mapy, dotyczące polskich miast mogą różnic się od tych, które przedstawia m.in. serwis Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Inna metoda obliczania

 

Wynika to z innej metody obliczania poziomów szkodliwych pyłów w powietrzu. Polski indeks jakości powietrza, jak zapewnia Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, jest oparty o jednogodzinną wartość stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5.

 

Natomiast w indeksie europejskim przyjęto średnią wartość stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu za ostatnie 24 godziny.

 

Polsat News, polsatnews.pl 

paw/luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie