Prezydent Mugabe usunięty z funkcji przewodniczącego partii. Kolejny krok: impeachment

Świat
Prezydent Mugabe usunięty z funkcji przewodniczącego partii. Kolejny krok: impeachment
PAP/EPA/AARON UFUMELI
Robert Mugabe (z prawej) i Emmerson Mnangagwa

Prezydent Zimbabwe i przewodniczący rządzącego Afrykańskiego Narodowego Związku Zimbabwe - Frontu Patriotycznego (ZANU-PF), 93-letni Robert Mugabe, został usunięty w niedzielę ze swej funkcji w partii - poinformowały źródła w tym ugrupowaniu. W niedzielę Mugabe po raz drugi rozmawiał z dowódcą sił zbrojnych generałem Constantino Chiwengą w sprawie swojej ewentualnej rezygnacji.

Innocent Gonese, odpowiedzialny za dyscyplinę partyjną poseł opozycyjnego Ruchu na rzecz Zmian Demokratycznych (MDC-T), powiedział w rozmowie z AP, że kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie wobec Mugabego impeachmentu. Zapowiedział, że parlamentarzyści "na pewno" zgłoszą odpowiedni wniosek oraz że w tej sprawie opozycja zaczęła już prowadzić rozmowy z ZANU-PF, by działać wspólnie.

 

"Pewne, jak fakt, że słońce wstaje na wschodzie"

 

- Jeśli Mugabe nie odejdzie (ze stanowiska) do wtorku, to rozpocznie się proces impeachmentu; to tak pewne, jak fakt, że słońce wstaje na wschodzie - powiedział Gonese.

 

Jak pisze agencja AP, podczas niedzielnego posiedzenia członkowie Komitetu Centralnego ZANU-PF wstali i zaczęli wiwatować i śpiewać, gdy rozpoczął się proces pozbawiania Mugabe jego stanowiska w partii. Przewodniczący posiedzeniu Obert Mpofu nazwał Mugabego "ustępującym prezydentem".

 

Na tym samym nadzwyczajnym posiedzeniu KC na nowego lidera ugrupowania został wybrany zdymisjonowany niedawno przez Mugabego wiceprezydent Zimbabwe Emmerson Mnangagwa, zaś żona Mugabego Grace została pozbawiona stanowiska przewodniczącej Ligi Kobiet ZABU-PF oraz wyrzucona z partii.

 

Rządzi krajem od 37 lat

 

Oczekuje się, że Mnangagwa stanie na czele nowego rządu. Gdyby nie to, że jego dymisja sprowokowała wojsko do interwencji w kraju, Grace Mugabe najprawdopodobniej zastąpiłaby go na stanowisku, aby w przyszłości móc zostać następczynią swego męża.

 

W niedzielę Mugabe po raz drugi rozmawiał z dowódcą sił zbrojnych generałem Constantino Chiwengą w sprawie swojej ewentualnej rezygnacji. w niedzielę Podczas pierwszej rundy rozmów w czwartek stanowczo odmówił podjęcia takiej decyzji. Nie podano jeszcze informacji, czym zakończyła się druga runda rozmów. Dziennik "The Herald" opublikował zdjęcia ze spotkania.

 

Reuters/The Herald

 

 

Jak pisze AP, wojsku zależy na tym, by Mugabe dobrowolnie zrzekł się urzędu, bo nadałoby to wymuszonej zmianie władzy "pozór legalności". Z kolei 93-letni polityk może wykorzystać pertraktacje z armią do zagwarantowania, by zarówno on sam, jak i jego rodzina nie zostali rozliczeni z lat zaniedbań i nadużyć.

 

Mugabe, którego wielu mieszkańców Afryki wciąż postrzega jako bohatera walki o niepodległość kraju, na Zachodzie jest uważany za despotę, którego katastrofalne działania gospodarcze i chęć uciekania się do przemocy, by utrzymać się u władzy, zniszczyły jedno z najbardziej obiecujących państw Afryki. Rządził krajem od 37 lat.

 

PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie