Watykan wszczął postępowanie wyjaśniające po publikacji o wykorzystywaniu seksualnym ministrantów

Świat
Watykan wszczął postępowanie wyjaśniające po publikacji o wykorzystywaniu seksualnym ministrantów
bici/Pixabay.com/CC0 Creative Commons

Watykan ogłosił w sobotę, że trwa dochodzenie ws. wydarzeń w tzw. preseminarium za Spiżową Bramą - domu, gdzie mieszkają ministranci z bazyliki Świętego Piotra. Opublikowana we Włoszech książka opisuje przypadki wykorzystywania seksualnego w preseminarium.

Dyskusję na temat internatu wywołała książka Gianluigiego Nuzziego, który przytoczył między innymi relację młodego Polaka, byłego ministranta, który mieszkał w preseminarium świętego Piusa X w Watykanie.

 

Twierdzi on, że dochodziło tam do seksualnego wykorzystywania, o czym informował watykańskie instytucje. Swoją książkę Nuzzi przekazał prokuratorowi trybunału w Watykanie.

 

Sprawą domu dla ministrantów zajęły się następnie inne włoskie media.

 

"Nowe postępowanie wyjaśniające"

 

Pojawiła się teza, że w skandal zamieszany był niegdysiejszy mieszkaniec tego domu, wyświęcony następnie na księdza. Kapłan ten według mediów pochodzi z Como na północy Włoch.

 

W sobotę watykańskie biuro prasowe oświadczyło, że w rezultacie sygnałów, także anonimowych, począwszy od 2013 roku postępowanie wyjaśniające prowadzili między innymi przełożeni preseminarium i biskup Como.

 

"Zgłoszone fakty, dotyczące lat poprzednich, z udziałem uczniów - rówieśników, których nie było już Instytucie w chwili kontroli, nie znalazły stosownego potwierdzenia"- wyjaśniono w nocie.

 

Następnie Watykan ogłosił: "W związku z pojawieniem się nowych informacji w ostatnim czasie, trwa nowe postępowanie wyjaśniające, by w pełni wyjaśnić, co się naprawdę wydarzyło".

 

PAP

mta/

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze