Ambasador RP w USA: artykuł Grossa na temat Marszu Niepodległości nieobiektywny

Polska
Ambasador RP w USA: artykuł Grossa na temat Marszu Niepodległości nieobiektywny
Polsat News

Ambasador RP w USA Piotr Wilczek skrytykował w sobotę artykuł Jana Grossa na temat Marszu Niepodległości w Warszawie opublikowany w piątek przez "New York Times". Nazwał tekst "tendencyjnym i fałszywym", prezentującym obraz Polski zabarwiony uprzedzeniami. Tekst Grossa ukazał się pod tytułem "Poles Cry for »Pure Blood« Again" ("Polacy domagają się znowu »czystej krwi«").

"Manipulacja Grossa wydarzeniami po to, aby pasowały do jego często powtarzanych krytycznych poglądów na temat Polaków i polskiego patriotyzmu jest ewidentna od tytułu po ostatnie słowo jego artykułu" - napisał Wilczek.

 

"Należy powtórzyć: obecność (na marszu) rozjuszonej grupy nacjonalistów jest godna potępienia, ale nie przedstawia całego Marszu Niepodległości w Warszawie" - dodał.

 

Zacytował zdanie z artykułu Grossa: "Jeśli chcecie mieć pogląd na temat tego, dokąd zmierza Polska, to nie musicie szukać innych wydarzeń niż te z ostatniej soboty w Warszawie".

 

"Tak, minionej soboty tysiące praworządnych, patriotycznych Polaków wzięło, między innymi, udział w Marszu Niepodległości. Jeśli te działania mają nam powiedzieć, dokąd zmierza Polska, to nasza odpowiedź jest taka: Polska zmierza do swej setnej rocznicy odrodzenia (...) i jest dziś dumnym krajem, który zna cenę wolności" - podsumował.

 

Gross: ci, którzy maszerowali są spadkobiercami niegodziwej tradycji

 

Gross w swoim artykule podkreślił, że "chociaż prezydent Polski Andrzej Duda potępił marsz, mówiąc, że w Polsce nie ma miejsca na "chory nacjonalizm", to minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak nazwał go "pięknym widokiem".

 

Autor tekstu podkreślił, że uczestnicy marszu wykrzykiwali ksenofobiczne hasła wymierzone w muzułmanów i uchodźców. Przypomina, że antysemityzm ma swą tradycję w historii Polski i stanowił fundament ideologii Narodowej Demokracji Romana Dmowskiego. "Pod jego pomnikiem rozpoczął się marsz (niepodległości) w tym roku" - dodał.

 

"Ci, którzy maszerowali w sobotę, są spadkobiercami tej niegodziwej tradycji. Przywódcy Polski wypuścili z butelki złego dżina"; to zagrożenie dla liberalnej demokracji w Polsce - ocenił Gross.

 

PAP

mta/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie