10 tys. zł rekompensaty za deputat węglowy. W sobotę mija termin składania wniosków

Polska

Do tej pory wnioski o rekompensatę z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla zgłosiło 99 procent wszystkich uprawnionych.

Na podstawie ustawy, która weszła w życie pod koniec października, ponad 235 tys. emerytów i rencistów górniczych do końca 2017 r. otrzyma po 10 tys. zł jednorazowej rekompensaty za utracony deputat węglowy.

 

- Po pierwsze to nie jest rekompensata czysto matematyczna, tylko próba zrekompensowania faktu, że utracą deputat. Oni muszą podpisać oświadczenie, że nie będą występować na drogę sądową o to, że będą mieli deputat wypłacany przez ZUS. Te 10 tysięcy, według rządu, zamyka sprawę deputatów. Duża część górników problem deputatu będzie miała "z głowy". Rząd zrobił wysiłek, bo wcześniej płaciły to firmy, których nie było na to stać - powiedział Polsat News Wacław Czerkawski ze Związku Zawodowego Górników w Polsce.

 

Można się odwoływać

 

Wnioski o rekompensatę można też przesłać pocztą - liczy się wówczas data stempla pocztowego.

 

"Wniosek składany pocztą powinien posiadać poświadczenie podpisu przez notariusza lub przez gminę - pod warunkiem, że na jej terenie nie ma kancelarii notarialnej upoważnionej do poświadczenia własnoręczności podpisu" - podał resort energii.

 

Od decyzji odmownych będzie można się odwołać, a roszczenia do rekompensat będą ważne jeszcze przez rok.

 

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski oszacował koszty wynikające z ustawy na 2,35 mld zł.

 

Polsat News, polsatnews.pl, PAP

luq/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie