W piątek sekcja zwłok 3,5-latka z Grudziądza. Możliwa zmiana zarzutów dla matki i jej konkubenta

Polska

W piątek, w godzinach popołudniowych odbędzie się sekcja zwłok 3,5-latka z Grudziądza, który w czwartek wieczorem zmarł w szpitalu. Prokuratura zarzuca konkubentowi jego matki, że znęcał się nad dzieckiem. Możliwa jest zmiana zarzutów dla niego, jak również matki.

Obecnie, na obojgu podejrzanych ciążą zarzuty z artykułu 156 kk dotyczące spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Zarzuty dla mężczyzny dotyczą działania, dla matki z kolei zaniechania działań.

 

- Ten artykuł przewiduje w paragrafie 3 zaostrzenie kary w przypadku, gdy następstwem spowodowania ciężkich obrażeń jest śmierć. Oboje więc będą mieli zmianę zarzutów w tym zakresie. Kara zmienia się diametralnie, gdyż dotychczas groziła im kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż trzy lat do lat 15, a po ewentualnej zmianie zarzutów kara zaczyna się od lat 5 do dożywotniego więzienia - powiedziała prokurator rejonowa w Grudziądzu Agnieszka Reniecka.

 

- Zmiana zarzutów nastąpi, ale nie będzie to miało miejsca dzisiaj. Wymaga to pewnych ustaleń dodatkowych, a przede wszystkim przeprowadzenia sekcji zwłok i uzyskania opinii biegłego - dodała prokurator. Jak wskazała, sekcja zwłok dziecka została zaplanowana na popołudnie.

 

Lekarze zaalarmowali policję

 

Prokurator nie wykluczyła, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, po sekcji zwłok możliwe będzie również zasięgnięcie opinii innych lekarzy. - Nie wiemy czy będziemy to realizowali, ale nie wykluczamy tego również. Taki jest nasz plan działania - dodała.

 

Chłopiec do szpitala trafił w poniedziałek, przewieziony przez pogotowie ratunkowe. Wezwał je konkubent matki dziecka. Po zbadaniu 3,5-latka lekarze zaalarmowali policję mając poważne podejrzenia, że chłopiec był bity. Sześcioro rodzeństwa chłopca trafiło do ośrodka opiekuńczego.

 

Podwyższone kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci

 

Zarówno matka, jak i konkubent nie przyznają się do zarzucanych im czynów.

 

W lipcu 2017 roku, poprzez nowelizację Kodeksu karnego, podwyższone zostały kary za najcięższe przestępstwa wobec dzieci - takie jak gwałt czy spowodowanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Na obywateli nałożony został też obowiązek reagowania, jeśli mają wiarygodną informację o takim przestępstwie.

 

PAP

zdr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie