Rosja: ukradli kabel łączności Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Szuka ich policja

Świat
Rosja: ukradli kabel łączności Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Szuka ich policja
WikimediaCommons/Wilson44691/Public Domain
Budynek główny Federalnej Służby Bezpieczeństwa w Moskwie.

Policja w Moskwie wszczęła sprawę karną po kradzieży kabla łączności specjalnej FSB - podały w piątek media. Kilka metrów kabla zniknęło ze studni telekomunikacyjnej w rejonie jednostki wojskowej związanej z FSB. Straty wynoszą 360 tys. rubli (ok. 6 tys. USD).

Nie jest jasne, kiedy doszło do kradzieży. Sprawę karną wszczęto w czwartek po tym, gdy pracownik jednostki wojskowej leżącej w południowo-zachodniej części Moskwy powiadomił o zniknięciu kabla. Śledczy przepytują personel, a także badają nagrania z kamer monitoringu.

 

Do podobnego incydentu doszło latem zeszłego roku, również w Moskwie. Wówczas zatrzymano czterech mężczyzn podejrzanych o kradzież 4 kilometrów kabla łączności specjalnej Federalnej Służby Ochrony - odpowiedniczki polskiego BOR-u.

 

Za problemy z łącznością specjalną w 2008 roku na Uralu odpowiedzialne były bobry. Uszkodziły one kolejowy kabel łączności o znaczeniu strategicznym, co mogło zagrozić bezpieczeństwu przewozów pasażerskich. Najpierw, gdy odkryto uszkodzenie kabla, wezwano śledczych. Ci jednak ustalili, że winni są nie dywersanci, lecz zwierzęta żyjące w błotnistej okolicy, przez którą przebiegały strategiczne połączenia.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie