Pl. Piłsudskiego w Warszawie "terenem zamkniętym" ze względu na obronność. To decyzja Błaszczaka

Polska
Pl. Piłsudskiego w Warszawie "terenem zamkniętym" ze względu na obronność. To decyzja Błaszczaka
Polsat News

"Przez tereny zamknięte rozumie się tereny o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa" - głosi uzasadnienie decyzji szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka ustanawiającej obszar obejmujący działki "zlokalizowane przy Placu Piłsudskiego" w Warszawie "terenem zamkniętym". Wcześniej minister infrastruktury "odebrał" plac władzom miasta i przekazał go wojewodzie mazowieckiemu.

Decyzja Błaszczaka weszła w życie z dniem podpisania, czyli 31 października.


Ustanowienie terenu zamkniętego oznacza, że prawa administrowania tym miejscem nie ma już samorząd lokalny; przejął je wojewoda, czyli władza podległa rządowi. To wojewoda teraz będzie decydował o tym, co na placu można np. zbudować, postawić lub zburzyć - bo to wojewoda będzie wydawał pozwolenia na budowę i zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dotyczące placu. 

 

MSWiA podało, że "utworzenie na przedmiotowych działkach terenu zamkniętego pozwoli na sprawne i profesjonalne wykonywanie obowiązków wojewody w zakresie realizacji polityki Rady Ministrów w województwie" co wynika z ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie.


"Dziwne zabiegi rządu wokół pl. Piłsudskiego"


Skan pisma, który ratusz otrzymał od ministra opublikowała w piątek na Twitterze prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.


"31.10 Michał Olszewski i Paweł Lech uprzedzali, że dziwne zabiegi rządu wokół pl. Piłsudskiego skończą się kolejnym - po Sejmie i Krakowskim Przedmieściu - odgradzaniem barierkami jednego z centralnych miejsc w Warszawie. Te obawy potwierdza decyzja podpisana przez Mariusza Błaszczaka" - napisała.

 

"Teren nie zostanie ogrodzony"

 

"Plac Piłsudskiego w Warszawie nadal będzie dostępny dla mieszkańców, gości i turystów; teren ten nie zostanie ogrodzony" - poinformowało w piątek MSWiA.

 

"Plac Piłsudskiego jest miejscem, w którym odbywają się święta państwowe i najważniejsze uroczystości. Teren ten stanowi własność Skarbu Państwa. Dlatego wszelkie decyzje związane ze sposobem jego wykorzystywania powinny pozostać w gestii administracji rządowej" - oświadczył resort.

 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak napisał zaś na Twitterze, że "dotychczasowe ustalenia Komisji Weryfikacyjnej wskazują na to, że lepiej jeśli pl. Piłsudskiego będzie zarządzany przez wojewodę, niż Hanna Gronkiewicz-Waltz".

 

"To jest niedopuszczalne"

 

Rzeczniczka stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb powiedziała, że ratusz jest zdziwiony uzasadnieniem decyzji MSWiA.

 

- Z naszego punktu widzenia to jest niedopuszczalne i oczywiście prawnicy analizują wszystkie te kroki, wszystkie te działania związane z pl. Piłsudskiego. No bo nie może być tak, że plac na którym warszawiacy się spotykają i na którym chociażby śpiewają "niezakazane piosenki" nagle stał się terenem wyłączonym, zamkniętym poprzez jedną, niczym nieuzasadnioną decyzję ministra - powiedziała Kłąb.

 

W ocenie wiceprezydenta Olszewskiego, decyzja MSWiA jest "kuriozalna". "To bardzo niebezpieczny dla demokracji lokalnej precedens" - napisał na Twitterze Olszewski. "Tereny zamknięte tworzy się dla terenów szczególnie ważnych z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa Polski. Pytanie jakie znaczenie ma właśnie Plac Piłsudskiego?" - napisał wiceprezydent na Facebooku.

 

Olszewski wskazał, że skutkiem wprowadzenie terenu zamkniętego będzie to, że władze miasta stracą uprawnienia planistyczne i architektoniczne do tego terenu i nie będą mogły wydawać tam pozwoleń na budowę. Będzie to robił wojewoda.


Budowa pomnika smoleńskiego


25 października minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję przekazującą Pl. Piłsudskiego "do dyspozycji wojewody, jako Skarbu Państwa".


O możliwość zarządzania placem w celu organizowania na nim uroczystości wojewoda mazowiecki miał wystąpić do resortu już w czerwcu.


Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk zasugerował, że w sprawie przejęcia Placu Piłsudskiego może chodzić o budowę pomnika smoleńskiego w tym miejscu.

 

rmf24.pl, polsatnews.pl, PAP

 

prz/dro/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie