"Musimy być prawdziwą Europą". Kaczyński o zakazie hodowli zwierząt na futra

Polska

- Bardzo często mówi się o normach europejskich, o europeizacji Polski, to jest właśnie droga do takiej prawdziwej europeizacji. W Europie tego rodzaju praktyk się zakazuje, a często przenosi się firmy do Polski. To powinno być niedopuszczalne, my nie możemy być krajem drugiej kategorii i rzeczywiście musimy być prawdziwą Europą i to jest krok w tym kierunku - powiedział szef PiS fundacji Viva!

Na nagraniu dla fundacji Viva! prezes PiS komentuje założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, mówiący m.in. o zakazie hodowli zwierząt na futra.

 

Kaczyński zaznaczył, że zakaz hodowli zwierząt futerkowych w Polsce "to jest przede wszystkim kwestia stosunku do zwierząt".

 

"To kwestia można powiedzieć serca dla zwierząt, litości wobec zwierząt i to sądzę, że każdy porządny człowiek powinien coś takiego w sobie mieć" - ocenił prezes PiS.

 

Spodziewa się "ataków"

 

Kaczyński zwrócił też uwagę na problem osób mieszkających w sąsiedztwie ferm. "To jest także sprawa ochrony ludzi, którzy cierpią z powodu odoru, obrzydliwego zapachu, którym się po prostu niszczy życie w ten sposób, że się tworzy tego rodzaju fermy i później skutki są wręcz straszne dla ludzi, którzy mieszkają w tej okolicy" - powiedział.

 

"Hodowcy w tej chwili znaleźli się w trudniejszej sytuacji, bo przedtem wszystko im było wolno, i opowiadają różnego rodzaju bajki - bo to są bajki - żeby się obronić" - ocenił.

 

Kaczyński przyznał, że spodziewa się w związku z tym "ataków", jednak ma nadzieję, że partia głosami większości poprze proponowane zmiany.

 

Liczy też na posłów opozycji

 

"Co do posłów opozycji, to wiem jedno: kiedyś w Platformie Obywatelskiej było wielu obrońców zwierząt i akurat ta cecha tej partii - może jedyna, która mi się podobała - jak jest dzisiaj nie wiem. Mam nadzieję jednak, że większość tych obrońców zwierząt będzie w stanie powiedzieć tutaj tak, mimo że kierownictwo partii będzie naciskało w drugą stronę" - podkreślił prezes PiS.

 

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt posłowie PiS - w tym prezes Kaczyński - złożyli w Sejmie w zeszłym tygodniu.

 

Projekt, który czeka na pierwsze czytanie w Sejmie, przewiduje szereg zmian zwiększających ochronę prawną zwierząt. Poza zakazem zakazu chowu i hodowli zwierząt na futra dotyczą one m.in. obowiązku oznaczania zwierząt, zakazu trzymania psów na uwięzi, kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakazu wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

 

Viva!, polsatnews.pl, PAP

paw/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie