Juncker: UE potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę

Świat
Juncker: UE potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę
PAP/EPA/JONAS EKSTROEMER

- Unia Europejska potrzebuje nowej dyrektywy ws. umów o pracę - powiedział w piątek na konferencji prasowej szef KE Jean-Claude Juncker. Wyraził też zadowolenie z wyników europejskiego szczytu społecznego w Goeteborgu. Dodał, że liczy na jego efekty w 2018 r.

- Udało nam się porozumieć co do 20 głównych zasad, które posuwają naprzód kwestie polityki społecznej w Europie i w państwach członkowskich. Jesteśmy mile zaskoczeni, że mamy tu 28 krajów członkowskich, które naprawdę zrobiły krok do przodu w kierunku budowy społecznej Europy - powiedział Juncker na konferencji prasowej po szczycie.

 

Dodał, że te zasady będą punktem wyjścia do podjęcia rzeczywistych działań. Wyraził ufność, że kraje Unii i Parlament Europejski zajmą się szybko pracą, tak żeby zmiany mogły zostać wprowadzone w życie w 2018 r.

 

Pracownicy delegowani, urlopy macierzyńskie i opiekuńcze

 

Szef Komisji Europejskiej poinformował, że uczestnicy szczytu omówili kwestie dyrektywy o pracownikach delegowanych; rozmawiano o zmianach w regulacjach dotyczących urlopów macierzyńskich i urlopów opiekuńczych. - Mam nadzieję, że Rada UE (kraje członkowskie) zajmie się tą propozycją tak szybko, jak to możliwe - powiedział.

 

- Będziemy chcieli też nowej dyrektywy w sprawie umów o pracę. Ostania została wdrożona jakiś czas temu, a od tego momentu na rynku pracy zaszło wiele zmian - dodał. Juncker wskazał, że należy również wzmocnić program wymiany studenckiej Erasmus.

 

Podkreślił, że Komisja pod jego przewodnictwem jak dotąd przedstawiła 17 propozycji dotyczących spraw społecznych. - Tylko siedem zostało wdrożonych, reszta jest ciągle w pracach Rady UE i Parlamentu Europejskiego - powiedział Juncker. Wyraził nadzieję, że PE i Rada UE zajmą się tymi sprawami, i zaznaczył, że oczekuje wyników w tej kwestii w ciągu 2018 r.

 

Szef KE zwrócił uwagę, że w konkluzjach szczytu społecznego ustalono, iż takie spotkania powinny odbywać się co roku. Ostatni taki szczyt, jak mówił, odbył się 20 lat temu.

 

Europejski filar spraw społecznych

 

Liderzy instytucji UE podpisali w piątek tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad w sprawie dostępu do zatrudnienia, warunków pracy i ochrony socjalnej. Wśród krajów UE nadal utrzymują się różnice w podejściu do tych kwestii.

 

W imieniu PE dokument podpisał w piątek w Goeteborgu jego szef Antonio Tajani, w imieniu reprezentującej państwa członkowskie prezydencji w Radzie UE - premier Estonii Juri Ratas, a w imieniu KE jej przewodniczący Juncker. W ceremonii wzięli udział szefowie państw i rządów krajów członkowskich, w tym premier Beata Szydło.

 

Europejski filar praw socjalnych opiera się na 20 podstawowych zasadach, uporządkowanych według trzech kategorii: równe szanse i dostęp do zatrudnienia, uczciwe warunki pracy oraz ochrona socjalna i integracja społeczna.

 

Choć zasady te nie są wiążące, mają być wytyczną dla państw członkowskich w kwestii standardów społecznych. W dokumencie mowa jest np. o tym, że państwa UE mają dbać "o odpowiednie płace minimalne, by zapewnić, że zaspokojone będą potrzeby pracownika i jego rodziny".

 

Prawo do ochrony socjalnej

 

Europejski filar spraw socjalnych przewiduje, że bez względu na rodzaj i czas trwania stosunku pracy pracownicy czy samozatrudnieni mają prawo do odpowiedniej ochrony socjalnej. W wytycznych można też przeczytać, że każdy, "kto nie dysponuje wystarczającymi środkami, ma prawo do odpowiedniego dochodu minimalnego zapewniającego godne życie".

 

Jeśli chodzi o bezrobotnych, to przewiduje się ciągłe i konsekwentne udzielanie wsparcia dostosowanego do ich indywidualnych potrzeb. Osoby długotrwale bezrobotne mają z kolei mieć prawo do "dogłębnej indywidualnej oceny najpóźniej do 18. miesiąca bezrobocia".

 

Dokument wskazuje też, że niezależnie od rodzaju i czasu trwania stosunku pracy pracownicy mają prawo do sprawiedliwego i równego traktowania w odniesieniu do warunków pracy, dostępu do ochrony socjalnej i szkoleń.

 

PAP

mr/
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie